LPRecenze

Flatfoot 56 – Toil

Roky rokoucí pro mě byli jedinou folk-punkovou kapelou nepřekonatelní Flogging Molly. Ostatní bandy jsem záměrně ignoroval, páč znějí všechny stejně, a proč poslouchat ty ostatní, když mám tu nejlepší, že jo. Po zklamání z alba Speed Of Darkness (recenze) jsem ale začal pátrat i jinde a narazil na monstrózní spoustu zajímavých kapel. Teď jsem do rukou dostal novou desku Toil od Flatfoot 56 z amerického Chicaga a sakra, je to pořádná pecka. Trojice bráchů si usmyslela, že prostě chce hrát folk-punk, přibrala další dvojici fešáků do party, aby se podělila o druhou kytaru, dudy a mandolínu, no a ženou se na sto deset procent s trochou toho štěstíčka celým punkrockovým éterem.

Pořádný dudy nás pošlou do svižné úvodní Brother, Brother. Hned od začátku se mi zamlouvá projev zpěváka, prostě dělník z doků, muž z lidu, který si v pátek a sobotu v hospodě zazpívá nad pintou Fuller‘s s kapelou. Následující The Rich, The Strong And The Poor má dokonalý refrén s jemným backvokálovým „pápapápá“.  Jó kapela s backvokály šetří a schovává si je na ta nejsilnější místa, což je paráda, která se rozhodně v dohledné době nepřemlsá. Hodně folková I Believe It poprvé ukazuje mandolínu a její dominance v některých následujících písních mě neskutečně baví. Zároveň také poprvé netají inspiraci americkými tradicionály. Take Hold Again nás posune k titulní working class pecce Toil. Pořádná dřina si pak žádá hymnu se vším všudy, a to splňuje vynikající Live Or Die Trying. Nejlepší část alba máme ale před sebou. Atmosférická a hodně naléhavá Work For Them doplní Terrorizing Truth, s dokonalým (vážně podtrženo) sólem na mandolínu a zpěvem jak od Anti-Flag u táboráčku.

[youtube id=“AbKg6ESr4bE“ width=“620″ height=“360″]

Následná Strongman oslňuje trojitými vokály v refrénu a posune nás do uvolněnější a humornější 6‘10‘‘. Tohle senzační country doplněné o banjo a foukačku pak pokračuje vypalovačkou This Time a výtečné Winter In Chicago. Po Terrorizing Truth pro mě druhý nejlepší song na tomhle vinylu. Flatfoot 56 se pak rozloučí (do)jemnou I’ll Fly Away s nádechem americké tradice.

Tak určitě. Lepší folk-punk jsem neslyšel od Polka’s Not Dead (recenze). Fakt. Celý to zní jak kotlíkářský Street Dogs v tom nejlepším smyslu slova. Pokud zas přijedou do Čech, slibuju, že tentokrát budu křepčit v první brázdě, protože takový koule jako Flatfoot 56 má dnes jen málokdo.

Info

Rok vydání: 2012

Label: Paper + Plastick

Délka: 38:31

Odkaz: flatfoot56.com

Tracklist

1. Brother Brother
2. The Rich, The Strong and The Poor
3. I Believe It
4. Take Hold Again
5. Toil
6. Live or Die Trying
7. Work For Them
8. Terrorizing Truth
9. Strong Man
10. 6″10
11. This Time
12. Winter In Chicago
13. I’ll Fly Away

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button