Magazín

10 songů, které nejspíš zazní na Rock for People 2019

Letošní 25. ročník multižánrového festivalu Rock for People už doslova čeká za dveřmi. Pojďme se při netrpělivém odtrhávání pomyslného kalendáře podívat na desítku songů/klipů od letošních vystupujících. Schválně kolikrát se trefíme. A co vy, máte nějaké tipy? Tady jsou ty naše.

 

Idles – Great

Bristolská smečka Idles je v hajpu. Nehodlá se zastavit a jejich noisevě punkové kladivo na nás za poslední dva roky dopadne už potřetí. Potřetí se třeseme jako opuštěná štěňata před adopcí. A přestože víme, že páníček je docela magor, bude o nás náramně postaráno. Proč Great a ne třeba Danny Nedelko? To nedokážeme vysvětlit, ale společně s Mother a s Well Done tak nějak v morku kostí cíteme, že tohle kvarteto musí zaznít.

[youtube id=“3CzNOD7ukMA“ width=“620″ height=“360″]

Gouge Away – Only Friend

Náš černý kůň s bílými pruhy. Deatwish Rec. v zachování tradice trendsetterství i v těch nejtemnějších hudebních vodách třímá na RFP svůj trumf. My se jen při představě na set Gouge Away bez zbytečných příkras a zkratek či obchůzek kroutíme blahem. Vrásky nám až na kouty roluje fakt, že začnou na nämlich stejnou chvíli jako už zmínění Boston Manor. Možná i z téhle asociace jsme vybrali tuhle pecku.

[youtube id=“wJcs0vYnsDU“ width=“620″ height=“360″]

Flogging Molly – Drunken Lullabies

Irish folk punks z L.A. Flogging Molly jsou pro mnohé z nás jasnými headlinery. Svižná, chytlavá a z hlavy nevypustitelná melodie spiťarské ukolébavky Drunken Lullabies se usídlila nejen v našich srdcích, ale i na dně whiskovek a lahví. Za nás jasný favorit v téhle netradiční tipovačce.

[youtube id=“89NjEeHku8o“ width=“620″ height=“360″]

Franz Ferdinand – Take Me Out

Tady taky sázíme na jistotu. Mega hit kapely z Glasgow, která byla slavnější dřív, než dokázala udržet smysluplně baréčko. Za ty roky se tahle vlajková loď indie rocku 21. století sehrála v dokonale harmonickou mašinu a věříme, že se nám představí v té nejsilnější možné formě.

[youtube id=“GhCXAiNz9Jo“ width=“620″ height=“360″]

The Qemists – On The Run

Každý „Rokáč“ by posledních pár let měl začínat větou: „Ještě než začneme, je tu pan The Qemists? Nebo alespoň jeden z tohohle energického dua hrající dynamický a moderní průřez elektro hudbou?“ Upřímně, sázka na tenhle song je spíš z říše přání. Ale kdo ví a o to větší radost budeme mít, když ho nad ránem uslyšíme.

[youtube id=“h2HatCliRXo“ width=“620″ height=“360″]

Turnstile – Moon

Trendy lopata Turnstile nás v lineupu letošního RFP hodně potěšila a loňská deska jen podtrhuje jejich potenciál progresivní, tradiční, ale i moderní kapely. Jsme moc zvědaví, jak se chlapci poperou s tou roztodivnou pouťovou atmoškou, ale věříme, že se ctí. Co víme, je to, že pod pódiem, ať už bude kdekoliv, hardcore kids zatopí víc než sluníčko. Tahle pecka se bude vyřvávat až do pátečního rána.

[youtube id=“5S7ls-X81mI“ width=“620″ height=“360″]

Manic Street Preachers – Motorcycle Emptiness

V Ostravě budou letos The Cure, v Hradci Manic Street Preachers. Takže další pilíř menlacho indie kytar. Rocková nenápadná legenda.  Pokud nevíte a chcete vědět – Motorcycle Empriness je Holka modrooká mezi 80′ jurasic emem. Tahle zazní. Na to vsadíme ampersand mezi Kids a Heroes. Pokud ji na mobily budete nahrávat až jako poslední nebo přídavkem, máme jackpot.

[youtube id=“gavcjNniIvk“ width=“620″ height=“360″]

Boston Manor – Laika

Už teď víme, že si tenhle gig náramně užijeme. A jsme si vědomí, že dřívější tvorba Boston Manor ve znamení kapel jako raných Trophy Eyes, WSTR nebo třeba Like Pacific ustoupí materiálu z loňské řachandy, která je daleko víc rocková až dá se říct temně popová, ale pořád má drive a atraktivitu mladých a dravých současných kapel vycházejících ze současné amerického punkové a hardcorové generace. Přesto si vybíráme jejich hit Laika z desky Be Nothing, datované na rok 2016. Víc se můžete dovědět v tomhle článku.

[youtube id=“FsVAMSWobRo“ width=“620″ height=“360″]

The Subways – Rock & Roll Queen

Další Anglie. Další prakticky domácí kapela. Za poslední dekádu tuhle genderově namíchanou tříakordovku mělo tuzemské publikum poměrně dost příležitostí si oblíbit. Ano, na živáky k nám za kopečky jezdí již celkem pravidelně. Takzvaně pečený (letní festivly jako Rock For Churchill), vařený (pravidelně vyprodaný kluby, např. Lucerna Bar v Praze). Pokud jde o nás, moc bychom se nedivili, kdyby tenhle vypalovák do šílícího davu poslali dvakrát.

[youtube id=“lLZvJ_rtZO8″ width=“620″ height=“360″]

Frank Iero and The Future Violents – Young and Doomed

Tenhle americkej Frantík už nevydržel držet hudební celibát a čekání na comeback jeho mateřské kapely My Chemical Romance vyměnil za projekt, který z půlky nese jeho jméno. Celkem našpiněnej rokec s prvky toho známého kňučení ale působí dost nezávisle a intuitivně. Nečekejte žádný trendy. Navíc nedávno vyběhla na trh debutní deska Barriers. Tady je tip spíš rutina, ale co nás zajímá, je fakt, jestli se zastydlí emaři a emařky dočkají i nějakých známých melodií právě od My Chemical Romance.

[youtube id=“r_om80wltaM“ width=“620″ height=“360″]
Foto: Radek Holeš

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button