CDRecenze

The Desperate Mind – All Walls Will Fall

Trump je pryč. A co se změnilo? Vlastně nic. Dneska policie potlačuje opoziční protesty v Rusku a polský Strajk Kobiet je opět nucený nabrat na síle a vyrazit do ulic. Lokálních témat je víc než dost v každém státě, v každé zemi. „Politický punk“ si ale musí škrtnout jednu položku ze seznamu.

Brněnská čtveřice The Desperate Mind funguje od roku 2013, i když v průběhu let několikrát změnila název i sestavu. Dvě kytary, basa bicí. Klasika. Pokud tvorbu The Desperate Mind hodně zobecním, řadí se prostředím i žánrem třeba po bok Rabies nebo Krang. Na rozdíl od nich ale ještě nemají jednoznačný rukopis ani sound. Tam, kde Krang sociálně-politickou kritiku podávají s lehkostí a nadhledem a Rabies s refrény a slogany na první dobrou, The Desperate Mind poněkud selhávají. Pojďme se na jejich druhou desku s názvem All Walls Will Fall podívat blíž.

[youtube id=“d_geUjrO6As“ width=“620″ height=“360″]

Po intru, které by nás patrně mělo uvrhnout do atmosféry desky, se naplno rozjede Rise From The Ashes. Od prvních vteřin je cítit a slyšet jasná inspirace Anti-Flag a Strike Anywhere – ostatně tím se The Desperate Mind nijak netají. Co ale postrádám, je nějaká invence nebo autenticita. Jasně, technicky je to super, ale…? Klipovka Sky Is Burning jednoznačně patří k tomu lepšímu z nahrávky a v kontextu desky by se dala nazvat hitem. Se snahou o to, vyhnout se prvoplánovým postupům, se bohužel vytrácejí i nosné melodie a především písničkovost. Vytáčí mě přítomnost dvojšlapky, stejně jako breakdownů. Vytáčí mě texty, které jsou sice reakční, ale ploché, obecné a recyklované. I tak se ale najdou světlé momenty: titulní All Walls Will Fall, pěkně zařezávající Silhouettes Of The Dead a závěrečná Falling Empire.

Trochu mi to připomíná proti-Bushovskou vlnu punku začátkem třetího tisíciletí. K ní se připojilo i několik českých kapel, žádná si však takovou agendu nevybrala jako stěžejní téma svojí tvorby. Nemyslím, že „popíráním“ svého původu kapela dosáhne velkolepé světovosti (což není neduh pouze The Desperate Mind). Protože daleko nebezpečnější, než hejtovat Trumpa přes půl planety, je pověsit na obalu Zemana a Klause jako Thalidomide s Empty Hall Of Fame.

Měl jsem možnost The Desperate Mind vidět několikrát živě a musím přiznat, že síla kapely je především na koncertech. Celé je to výborně zahrané, skvěle podané a věci, které mi vyloženě vadí, se tam ukryjí. All Walls Will Fall je pro kapelu posun. Je to ale posun správným směrem? Je to dobře odvedená práce, dobře zahraná, s dobře udělaným zvukem. Kdybych ale prohlásil, že The Desperate Mind jsou takový český Anti-Flag, bylo by to až moc lichotivé.

 

Rok vydání: 2020
Label: DIY

Tracklist:

01. Rise From The Ashes
02. Spit In Their Faces
03. Sky Is Burning04. The Syringe
05. The Great Delusion
06. All Walls Will Fall
07. Silhouettes Of The Dead
08. Down With The State
09. Siren Song Of The Governement
10. Falling Empire

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button