LPRecenze

RECENZE: Našrot – Live In Prague 1991

Našrot se zjevili v samém závěru 80. let jakoby odnikud. Trojice klasických mániček, jakých jsme na podzemních akcích potkávali bezpočet a byly ve velké většině a v lepším případě otravné, vyrukovala se svou variací na hardcore punk. Tím nás bez debat překvapila. „Ty vole, to zní jako Chaos UK.“ Dodnes si vybavuji první reakci někoho z naší party při prvním setkání s kapelou na pódiu.

Záhy po převratu po Našrot čapnul Monitor, aby trojici jejich písní vecpal na kompilaci Rebelie a posléze vydal album, o kterém si nevybavuji, že by v té době, byť jen nepatrně, někoho z mého širokého okolí zaujalo. Právě z doby okolo vydání alba pochází živý záznam z pražského Rock Café, zachycující kapelu ve své syrové hardcore punkové formě, doplněné o směšně vyznívající pseudo grindové prvky.

Zároveň tu a tam Našrot dokáží nějakou textovou sentencí udeřit hřebíček na hlavičku. Příkladně hned v úvodu vystřihnutý klenot „Dopil svý šestnáctý pivo a řekl, underground už není, co bejval“, haha. Při vzpomínce na mudrující upocené androšské máničky, dřepící ve venkovských hospodách, mě napadá napsat jediné – jak výstižné.

Tvorba Našrot se pohybuje někde v prostoru, kde autentický hardcore hraničí s parodií. Zároveň, patrně dík svému androšskému pozadí, se téměř zcela vyhýbají thrash metalovým vlivům, které byly v místním hardcore po převratu zřetelné. Jsou to ovšem bez debat i vyloženě chytlavé kusy jako It’s fucking world nebo, do řad nových „rebelů“ střílející, Pochod falešných rebelů. Cirka třetina obsaženého setu pochází již z předpřevratového dema a větší část se následně překrývá se zmíněným albem u Monitoru, ovšem zde v podobě náležitě opilecky zdivočelé.

Koncertní záznam je až nečekaně vitální a vlastně perfektně zobrazuje tehdejší podobu kapely, s jejími přednostmi i nedostatky, a řekl bych, že v mnoha ohledech lépe než ono LP na Monitoru.

Podrženo a sečteno, další poměrně zajímavý archivní dílko z „koncertní edice“ PHR Records, ač fenomenálnímu živáku F.P.B. samozřejmě nemůže konkurovat. Co bude na řadě příště, je zatím ve hvězdách.

Label: PHR Records

Rok vydání: 2022 / 1991

 1. Underground už není co bejval
 2. Policejní stát
 3. Produkty ideologie
 4. Modlitba pro pana vepře
 5. Pochod falešných rebelů
 6. „It’s fucking world“
 7. Blues růžovýho pokoje
 8. Malá je naděje
 9. Spravedlnost
 10. Anarchy in the C.S.
 11. Plastická trhavina
 12. Hodnej kluk
 13. Nemám už naději
 14. Hnijící královna
 15. Sexy story

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button