ČlánkyMagazín

Filmový tip: Mystery Train, skvost od Jarmusche s Joe Strummerem v hlavní roli

Dnešní filmový tip je trochu neobvyklý, protože na první pohled s hudbou nemá nic moc společného, což je částečně pravda, ale to neznamená že sem nepatří, nebo že si ho neužijete.

Jeden z hlavních lákadel je fakt, že film Mystery Train režíroval významný představitel nezávislého filmu Jim Jarmusch, který má na kontě přes 15 úžasných filmů, včetně známých snímků, jako jsou Coffee and Cigarettes, Dead Man, Night on Earth nebo nejnovější Only Lovers Left Alive. Filmy Jima Jarmusche poznáte snadno, jsou autentické, trochu minimalistické, klade se velký důraz na detaily a dialog. Zkrátka řečeno – styl, kterým jsou natočeny, je nezaměnitelný.

Jim Jarmush měl odjakživa rád hudbu a jeden z jeho názorů je, že právě díky hudbě se film může jevit mnohonásobně lepší, a tak měl Jim tu čest spolupracovat na svých filmech s mnoha hudebníky, Mystery Train nevyjímaje. Ve snímku můžeme vidět hned dvě slavné osoby. Joe Strummer ztvárňuje roli trochu bláznivého greasera, jednu z hlavních klíčových postav jménem Johnny, občas přezdívaného Elvis. Ve filmu můžeme vidět i Screamin‘ Jay Hawkinse, který se ujal spíše vedlejší role nočního recepčního v hotelu, či Steva Buscemiho.

[youtube id=“MThoPE6t-Dw“ width=“620″ height=“360″]

Celý film jsou tři příběhy, které se do sebe postupně zamotají. Vše se odehraje za pouhý jeden den ve městě Memphis v Tennessee, město Elvise, Carla Perkinse, Jerry Lee Lewise a mnoho dalších a hlavně sídlo Sun Records, nahrávací společnosti, která dopomohla stvořit rock’n’roll. Prvním částí je Far From Yokohama, vypráví příběh turistů, mladý japonský pár, který se vydává po stopách rock’n’rollových legend. V druhé části A Ghost vidíme osud dalšího člověka, Italky Luisy, která musí ve městě strávit noc, protože letadlo do Říma, kam veze pozůstatky svého manžela, odlétá až na druhý den. Tak se seznámí se upovídanou Dee Dee, která se jí hned svěřuje, že právě opustila přítele a chystá se přestěhovat ke kamarádce. Třetí a klíčovou částí je Lost In Space, kde sledujeme právě odkopnutého Johnnyho, který je zničen z rozchodu s Dee Dee. Johnny má nervy na pochodu a trochu destruktivní sklony, a tak ho kamarádi vytáhnou ven. Při nákupu alkoholu ale dojde k nešťastnému incidentu a Johnny a jeho parta jsou nuceni se schovat před policií. Útočiště najdou právě v tichém hotelu, ve kterém přebývá jak japonský pár, tak Italka Luisa s Dee Dee. Ale greaser Johnny, který má zlomené srdce, je tak trochu časovaná bomba a vše dopadne trochu jinak, než by mělo.

Za právě tento film obdržel Jim Jarmusch cenu MFF Cannes za umělecký přínos. Filmu nechybí vtip, kouzlo okamžiku, ani dobrá hudba. Zkrátka je to 110 minut dobré podívané.

Kate

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Související

Back to top button