Magazín

A přece se točí… Nejzajímavější filmy roku 2018

Už jsem z kalendáře odtrhnul poslední spoře oděnou latinskoamerickou tanečnici a v méně zajímavé faktické části se dozvěděl, že je na čase zasednout napsat vám souhrn toho, co v mém zorném poli se ze světa filmu a seriálů za rok 2018 událo nejzajímavějšího. První část bude jen o filmech. Zahraničních i tuzemských. 

 

Psí ostrov / Isle of Dogs

Zachraňte vojína Ryana… místo Spielberga Wes Anderson, místo Hankse, Diesela či Ribisiho se na záchranou cestu vydává tlupa psů, která na ostrově pro všechny nepohodlné psy pomáhá malému chlapci najít svého nejlepšího přítele. Snímek je další již klasickou mozaikou, kterou rozehrává jak dechberoucí výprava, animace, příběh, atmosféra, postavy, tak Desplatova nenahraditelná hudba. Ano, filmem roku může být i animovaná, pro někoho pohádka.

[youtube id=“dt__kig8PVU“ width=“620″ height=“360″]

Tina a Vore

Zvláštní a jedinečný snímek. Romeo a Julie z doby kamenné. Ústřední hrdinka Tina je tak trošku outsider, zakřiknutá neopěvovaná dívka, která nejenže vypadá jak z románu Eduarda Štorka Lovci mamutů, ale navíc je tak nějak spjatá s přírodou. A jak to tak bývá, najednou se na scéně objeví Vore. Ano, sympatický Kromaňonec, kterého se bojí lidé i rotvajleři. Tento záhadný muž uvádí nic netušící Tinu do tajů jejich jedinečnosti. Snímek je roztomile naivní a archetypický. Nečekejte vývoj postav jako v Breaking Bad. Tina a Vore je originální, zábavný, hezky divný, a především silně dojemný a aktuální.

[youtube id=“0tyuIATKEhQ“ width=“620″ height=“360″]

BlacKkKlansman

Geniální taškařice, připomínající rasovou problematiku z druhé půlky minulého století napříč USA. Příběh o černošském detektivovi, který se rozhodne infiltrovat do řad nenávistné organizace. Spike Lee a oscarový Jordan Pele natočili snímek, který je plný humoru, napětí a síly… bílé i černé.

[youtube id=“fQNZhs0QKq0″ width=“620″ height=“360″]

Děsivé dědictví / Hereditary

Oh, no. Zaděláno na kultovní horor, i když o horor se vlastně nejedná. Hodně temné a děsivé pojetí rodinného prokletí je vlastně thrillerem, který ve svém komorním podání a mistrovském zpracování připomíná schízy, které vyvolala třeba Black Swan nebo Jakobův žebřík.

[youtube id=“YHxcDbai7aU“ width=“620″ height=“360″]

Sorry to Bother You

Hodně svěží a originální zpracování celkem banálního příběhu, na první pohled obyčejného týpka. Plný barev, neokoukaných nápadů a skvělé hudby. Scott Pilgrim přivírá jedno oko.

[youtube id=“XeISaoQDh2g“ width=“620″ height=“360″]

Anihilace / Annihilation

Tajemná scifárna podle známého bestseleru. Natalia Portman se vydává na nebezpečnou výpravu napříč nově objeveným ekosystémem, ze kterého se zatím vrátil jen její manžel. Ten je, jak jistě všichni předpokládáte, úplně jiný než před expedicí. Nádherné efekty a grafické zpracování se snaží vynahradit odlišnou premisu a smysl původního příběhu.

[youtube id=“89OP78l9oF0″ width=“620″ height=“360″]

Tiché místo / A Quiet Place

Další hodně netradiční hororové drama. Představte si, že se zčistajasna na naší planetě objeví druh monster, které na jakýkoliv zvuk reagují destrukcí. Nepředstavitelné? Teď už ne. Tenhle netradiční postapo příběh svojí emoční rovinou připomíná devastující The Road. Místy je snímek trošku nelogický a scénáristé si často pomůžou kontroverzní kličkou, ale za celkový dojem jsem těch pár failů schopen odpustit.

[youtube id=“WR7cc5t7tv8″ width=“620″ height=“360″]

Hastrman

Režijní debut Ondřeje Havelky, ano, toho elegantního Melody Makera. Film je celkem komorním dramatem, který alegorií zakrývá mnohem aktuálnější témata, než se na dobový snímek z 19. století může na první pohled zdát. Veškerou pozornost, kromě vody a uhrančivého  jihočeského prostředí, na sebe strhává charisma Karla Dobrého.

[youtube id=“hW0rqgwHgCE“ width=“620″ height=“360″]

Hmyz

Prý poslední film krále loutkové avantgardy Jana Švankmajera. Tento snímek je o mnohé přístupnější pro konzervativnější diváky, než jakýkoliv jiný jeho dosavadní film. Ale rozhodně nečekejte nějakou vesnickou idylku. Dílo, ve kterém si zahráli mimo jiných i Jan Budař, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Norbert Lichý, je inspirováno dílem Karla Čapka.

[youtube id=“4IFSUEyipjE“ width=“620″ height=“360″]

Feral

Charlie Soukup je undergroundový písničkář a signatář Charty 77. Na začátku 80. let emigroval. Posledních několik desítek let žije osaměle v australské divočině jako poustevník a buddhista. Dokumentarista Jiří Holba ho vyhledal na rozsáhlém pozemku v buši, kde si Soukup buduje tajné přístřešky a žije stranou civilizace. Snímek dost osobitě ukazuje život tvůrce, který se pro svoji tvůrčí i osobní svobodu nezastavil před ničím.

Úsměvy smutných mužů

Film podle životního příběhu Josefa Formana, který se před následky úspěšného života schoval na dno lahve. Příběhy mužů, které do léčebny dohnaly různé důvody.

[youtube id=“CKsryRIja9Y“ width=“620″ height=“360″]

Viena Calling

Letní nekropříběh o vykradači hrobů, jenž se se svými pohůnky v maringotce vydává do Vídně vrátit ukradené zuby Strausse a Brahmse. Zuby, které sám ukradl. Celkem ujetá avantgarda plná mindfuck situací a scén. Režisérem je Petr Šprincl, excelentní hudbu má na svědomí projekt I LOVE 69 POPGEJU.

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button