Magazín

A přece se točí… Vinyl, Roadies, Sex&Drugs&Rock&Roll

Zima je tady. O důvod víc zůstat doma pod peřinou a zkouknout nějakou tu hovadinku na pokračování. Třeba seriály, točící se kolem hudby. Ať už z pozice vrcholového managementu ve zlaté době nosičů v 70′ v New Yorku, nebo z úhlu pohledu dělníků hudby – bedňákách. No a v neposlední řadě se mrkneme na život vyprskané rockové rádoby hvězdy.

 

Vynil – 1 série (2016)

Americký desetidílný seriál od Martina Scorseseho, Micka Jaggera a Terence Wintera je zasazený do New Yorku sedmdesátých let minulého století. Velkolepou jízdu napříč hudební branží, jež byla v době nástupu punku, diska a hip-hopu prosáklá drogami a sexem, sledujeme očima šéfa hudebního vydavatelství Richieho Finestry v podání Bobby Cannavale. Ten se ze všech sil snaží zachránit svou nahrávací společnost i vlastní duši, aniž by musel jít přes mrtvoly. Nedaří se.

Tento ambiciózní projekt se tvářil jako jasná dlouholetá záležitost. Hned po pár dílech se HBO jalo seriál prodloužit, jenže po obměně na managerských postech byl před první klapkou natáčení druhé řady tento seriál, který se dotýká jak historické, tak fiktivní hudební scény, nadobro zrušen.

V jedné z vedlejších rolí se objeví i James Jagger, syn hádejte koho.

Co na to G.Zs?

Rozmáchlost HBO produkce je neuvěřitelná. Především její opulentnost vás hodí do vody rockových hvězd a to hned na nejvyšším levelu. Cannavale je místy až přehnanej, ale co. Jediný, co mě na tom všem trošku sere, je míchání fiktivních kapel a reálných umělců. Klasický seriálový problém je občasně zbytečná vleklost problémů a jejich řešení. Největší áchichouvej je neprodloužení pro další řady. Závěrečný cliffhanger sliboval opravdu skvělou sérii, minimálně z pozice inspirace. SPOILER ALERT: CBGB.

[youtube id=“b5wbEaqMjKU“ width=“620″ height=“360″]

Roadies  – 1 sezóna (2016)

Pohled na ničivé, romantické, zábavné a často břitké životy oddané skupiny tzv. roadies, lidí na cestách, kteří dýchají pro muziku. Jejich přátelé, které se k nim po cestě přidávají, jsou v podstatě již rodina. Seriál ukazuje svět rocku očima neznámých hudebních umělců The Staton-House Band. Záře reflektorů se obrátí také na pracovníky v zákulisí, díky kterým show po Spojených státech může probíhat.

Seriál měl též velké ambice, jenže nezaujal a nepomohlo ani angažování do jedné z hlavních rolí Amerikou milovaného/nenáviděného, zato velmi úspěšného rapera, který si říká Machine Gun Kelly.

Co na to G.Zs?

Vážně musím mít na všechno názor? Abych pravdu řekl, měl jsem problém dokoukat i pilot. Ale spíš z časově úsporných důvodů než kvůli kvalitě seriálu. Pro nezasvěcené to bude velmi inspirující a oči otevírající sledování. Konečně si taky někdo uvědomí, co to znamená být bedňák a co všechno banda neviditelných lidí kolem vaší oblíbený kapely musí zkusit a co je jejím denním chlebem.

[youtube id=“aOyrKwPA1q0″ width=“620″ height=“360″]

Sex&Drugs&Rock&Roll – 2 sezóny (2015-2016)

Johnny Rock je zestárlý rocker, který celý život toužil po slávě a penězích, zatím však nedosáhl ani jednoho. Na začátku devadesátých let to byl neskutečně talentovaný hlavní zpěvák newyorské skupiny The Heathens, nechybělo mnoho, aby byl na obálce časopisu Rolling Stone. O jeho nejlepším příteli Flashovi se mluvilo jako o dalším hvězdném kytaristovi. Kritici je milovali. Skupina vyprodávala všechny své koncerty. Byl tu jen jeden problém. Johnny měl problém s alkoholem. A kokainem. A trávou. A pilulkami. A sirupem proti kašli. A taky spal s Flashovou manželkou a snoubenkou basáka. Skupina se rozpadla ve stejný den, kdy vyšla jejich první a jediná deska. Nyní, o dvacet pět let později, se Johnny snaží dát kapelu opět dohromady poté, co mu jeho bývalý manažer Ira řekne, že je nikdo, jen anonymní barman na mizině.

Co na to G.Zs?

Jo, tak ten se bavil. Pár dílu sice trvá, než si toho Mr. Beana s kytarou oblíbíte, ale pak to jede. Nenáročná zábava, která vás o muzice a všem okolo moc nevzdělá, ale zato vás celkem jistě solidně pobaví.

[youtube id=“qKwQ0sEw-2A“ width=“620″ height=“360″]

A jakej by to byl seriálovej speciál, kdyby neměl pokračování. Na paškál jsme si vzali trošku opomenutý klenot Treme z hudebního prostředí katastrofou zmítaného New Orleans. Nashville je kritiky milovaná contry soap opera o vrtkavém životě na výsluní amerických country hitparád. Mozart in the Jungle, moderní verze stejnojmenné hry od Blaira Tindalla… no, ale je toho samozřejmě víc.

A co vy? Doporučíte jiný seriál, který by se točil kolem hudby?

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button