Magazín

A přece se točí… Dope, Rock the Kasbah, I’m Still Here

Trojka filmových tipů tentokrát na téma „absolutně nepochopený“.

A nezačneme ničím jiným než peckou z roku 2015 jménem Dope. Malcolm je geniální podivín, který je posedlý hip-hopovou kulturou 90. let. Společně se svými dvěma nejlepšími přáteli hrají v punkové kapele a pro svůj zpátečnický styl se na střední škole stávají terčem posměchu. Když Malcolmovi někdo v undergroundovém tanečním klubu schová do batohu takové to americké párno, jeho život bere úplně jiný směr. Malcolm se ze všech sil snaží dosáhnout svých snů – dostat se na Harvard, sblížit se se svou vysněnou dívkou Nakiou a nechat si proplatit své jmění v bitcoinech. Snímek u nás uváděný jako Matroš, okořeněný vynikajícím výběrem retro hitů ve stylu funky, je svěží, vtipnou a energickou sondou do študákovy duše 21. století.

Mimochodem, Dope producenta Foresta Whitakera se stal prvním filmem, který akceptoval platbu bitcoiny za vstupenky do více jak 900 kin v USA skrz portál MovieTickets.com. A ve snímku se objeví i dcera Lennyho Kravitze, Zoe. Schválně, kdo ji najde?

Co na to G.Zs?

Je to milé, odvážné, divoké a plné 90′ nostalgie, nálady i muziky. Víc neřeknu, na to se musíte podívat. Je to zkrátka pecka, která trošku zanikla ve všech těch podivných superhrdinských filmech a fekálních komediích.

[youtube id=“3ViVPRWRRmk“ width=“620″ height=“360″]

Druhý na řadě je snímek s dost povědomým jménem. Rock the Kasbah. Richie Lanz (Bill Murray) se vždycky snažil být rockovým manažerem. Svého posledního zbývajícího klienta vezme na USO tour po Afghánistánu. Po sérii nepředvídatelných náhod se Richie ocitá v Kábulu na pospas osudu. Opuštěný, bez peněz a bez pasu. A série nepředvídatelných náhod pokračuje. Při jedné takové objeví mladou dívku s mimořádným hlasem a rozhodne se ji přemluvit a připravit pro afghánskou verzi American Idol.

Snímek se zařadil na 1. místo největších propadáků roku 2015 podle časopisu Forbes. Takže o důvod víc se na něj podívat.
Natáčelo se v Maroku a Afghánistánu.

Název filmu je odkaz na píseň stejného jména od punkové kapely The Clash. Píseň ve filmu nezazní, protože filmařům bylo odepřeno právo ji používat. Ale mně zní v hlavě po celou dobu 106 minut trvání díla.

Co na to G.Zs?

Bill Murray vyřvávající refrén Smoke on the Water mezi modlícími se beduíny je dost eopochal. Celý film se nese v dost jasným duchu. Ale jak vidno, tvůrcům se ten vtípek podařil dotáhnout ad absurdum. Nepochopil ho nikdo. Ani hudební fanoušci, ani kritici, ba ani milovníci Billa Murryho. Až na mě. Místy hluché a snažící být za každou cenu americky nad věcí. Ale co. Tomu mí vesničané z Palmovky stejně nerozumí.

[youtube id=“jtvcb5N_kek“ width=“620″ height=“360″]

Režijní debut Caseyho Afflecka sleduje události a život Joaquina Phoenixe po jeho oznámení na konci roku 2008, že ukončuje svou slibnou hereckou kariéru a hodlá se věnovat pouze hip-hopu. Ve filmu samozřejmě nechybí část tolik diskutovaného rozhovoru s Davidem Lettermanem v jeho Late Show v únoru 2009 a další události zachycující Phoenixovo výstřední a skandální chování.

11. února 2009 byl Joaquin Phoenix hostem Noční show Davida Lettermana. Vystoupení vyvolalo řadu diskuzí, když se herec dostavil viditelně neupravený a na otázky moderátora odpovídal buď jedním slovem, maximálně jednou větou, nebo vůbec. David Letterman se s ním nakonec rozloučil slovy: „Je to škoda, že si tu dnes s námi nemohl být.“ 22. září 2010 se Joaquin Phoenix vrátil jako host v Noční show Davida Lettermana. Tentokrát přišel upravený, oholený a živě diskutoval o celém projektu a potvrdil, že Letterman o ničem předem nevěděl. Pravdu o filmu odhalil režisér Casey Affleck světu na začátku září 2010 a výkon Phoenixe označil za „jeho životní roli“. Samotný film měl poté premiéru na MFF v Benátkách 6. září. Níže tak diskutované video.

[youtube id=“3ZWD4H4LTgc“ width=“620″ height=“360″]

V roce 2010 byl film stejným zjevením jako Ježíšova podobizna na toastu, nebo na kůře stromu v amišské osadě na konci 19. století.

Slovo „fuck“ ve filmu zazní 280x, což je 2,40x za 1 minutu.

Otec, se kterým Phoenix sedí u piva, je skutečný otec Caseyho a Bena Afflecka.

Co na to G.Zs?

Kde jsem to jen četl? Nejlepší Zelenkovská imaginace bez Zelenky. Je to prdel, jak si vůbec nikdo není ničím jistý. Mě Choachin přesvědčil. Zkrátka je to zhýralá americká mrdka. Konspirátoři všech zemí, vyližte si bábovkové formy. Než vám ta zbylá sladká hmota ztvrdne na fousech.

[youtube id=“cDwdYsOeSXw“ width=“620″ height=“360″]

A co vy, děcka? Taky vás to tak sralo jako širokou veřejnost? Nebo jste to naopak jako správní hrdinové dali, jen to frklo? Dejte echo!

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button