LPRecenze

The Varukers / Sick On The Bus – Killing Ourselves To Live / Music For Losers

S vrcholícím podzimem se bez předchozího varování vylouplo na světlo světa split album dvojice protřelých britských kapel The Varukers a Sick On The Bus. Ty, krom země původu a žánrového ukotvení, spojuje i personální propojení v podobě kytaristy a basáka.

The Varukers tu servírují nahrávku z roku 2005, původně vydanou jako CD, později i jako samostatný dvanácti palec ve vlastní režii. Po všech těch dekádách The Varukers patří k nemnoha kapelám ze svého ranku, které si dokázaly udržet energii a dál rozvíjet své pojetí punku. To skvěle dokazuje již úvodní píseň Killing Myself To Live, mixující pro The Varukers charakteristický nabroušený divoký motiv s refrénem jako stvořeným pro skandování pod pódiem. Rat štěká své žlučí nasáklé texty se stejnou energií jako v roce 82 a spolu s charakteristickou stavbou rifů utváří nezaměnitelný výraz, jenž si The Varukers za ta desetiletí vytvořili. V rámci britského punku v jeho „hardcore“ pojetí patrně není jiná kapela, u níž se dá mluvit o tom, že by si udržela stejnou sílu, jakou měla na počátku osmdesátých let. Ba naopak, v případě The Varukers lze s klidným svědomím tvrdit, že tvorba po návratu na pódia v půli devadesátých let je v mnoha ohledech ještě výraznější. Zde je toho osm hmatatelných důkazů.

Sick On The Bus na své straně nabízejí dosud na deskách nevydané nahrávky. CD Music For Losers z roku 2016, doplněné o písně ze split CD s English Dogs vydané v roce 2012. Sick On The Bus oproti The Varukers méně akcentují rychlost a jejich pojetí punku se drží spíše v intencích středních temp a skandovacích popěvků, doplněných charakteristickým Biffovým kytarovým soundem, inspirovaným v NWOBHM. Ten je ostatně již pěkně dlouho poznávacím znamením i u The Varukers. Kapela je datem vzniku sice o cirka desetiletí mladší než jejich sparing partneři, ovšem Biff a Brian spolu hrají již od časů teenage punkových Death Sentence, kteří fungovali v první půli osmdesátých let. Vyznění nahrávky ideálně vykreslují i dvě obsažené převzatiny, Bomber od Motorhead a World War II z dílny English Dogs. Sick On The Bus tohle vystihuje naprosto přesně, britský hardcore punk počátku osmdesátých let okořeněný motorheadovským rock’n’rollem. Pokud vás tenhle mix baví a dosud jste Sick On The Bus z jakéhokoliv důvodu přehlíželi, je to fatální chybou.

[youtube id=“20la4bzUqV8″ width=“620″ height=“360″] [youtube id=“faRVSs-HomE“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: PHR Records/
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. The Varukers – Killing Myself To Live
2. The Varukers – Fucked It Up Again
3. The Varukers – Forever Crucified
4. The Varukers – Hellbound
5. The Varukers – Get Out Of The Gutter
6. The Varukers – Politics Instore
7. The Varukers – Society’s Decline
8. The Varukers – Where Next
9. Sick On The Bus – Shit Machine
10. Sick On The Bus – No Knickers
11. Sick On The Bus – Sucker
12. Sick On The Bus – Dead
13. Sick On The Bus – Don’t Like It
14. Sick On The Bus – Empty Vessels
15. Sick On The Bus – We Are Sick On The Bus
16. SIck On The Bus – World War Two
17. Sick On The Bus – Drink Now, Pay Later
18. Sick On The Bus – High Friends In Low Places

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button