EPRecenze

Maquina Muerta – s/t 7″

Mrtvý Stroje, ale významů může mít název hned několik. Původně jsem se nijak zvlášť nevěnoval významu grafiky obalu, ale když si motiv dosadíte k názvu kapely, dostanete zcela jasnou odpověď, která vám úsměv na rtu rozhodně nevyčaruje. Texty o úpadku lidského bytí, deziluze a smrt. Život v Mexiku není snadný, pakliže jen trochu sledujete zprávy, v prvé řadě si vybavíte neustálou přítomnost armády a nekončící války drogových kartelů. Jakákoliv vize lepších zítřků je v nenávratnu.

Je psáno, je křičeno do celého světa. Žalozpěv bezvýchodnosti, vše doprovázeno punkovýma hymnama o dvou riffech. I tohle je cesta, jak vystihnout frustraci životem, jak obejmout temnotu s výkřikem protestu a odporu. Velká slova? Nemyslím si. Punk je teď možná na prodej, stejně jako posledních bezmála 40 let, jenomže tahle bezvýznamná (jakože lidský život má v Mexiku pramalou hodnotu) forma sebevyjádření ještě pořád tebe životem.

Už při první skladbě jsem byl pohlcen stejně jako při raných nahrávkách Discharge a Wretched a troufnu si i napsat, že minimálně tyhle dva spolky jsou velkou inspirací pro samotnou kapelu, ač bych jim nerad křivdil, přece jen, historie punku v Mexiku je velice obsáhlá. Hrubý, naštvaný a divoký punk se v této zemi hraje už od konce 70. let. Mrkněte někdy na Histeria, Sedicion, Massacre 68… Jasně, styl MM není žádnou novinkou, co si budeme povídat. Vlastně čím víc tuto nahrávku poslouchám, jsem rád, že ty dva riffy jsou stejně jednoduchý a stejně tak přímočarý jako od Discharge před 30 lety. Z mého pohledu palec nahoru. Nechybí mi tu nic. Skřípající kytara, výrazná basa, tepající bicí a krutý naechovaný zpěv a zatraceně špinavej zprasenej zvuk, hned jsem si vybavil 12″ od Neurose Urbana, který svého času vydal Otto Itkonen (Selfish).

Pro čtenáře Kids and Heroes budou Maquina Muerta asi hodně tvrdý oříšek, ale dejte jim šanci. Osobně jsem velmi rád, že v době digitálních úprav, těžkých basových linek nebo naopak sladkých popových melodií jsou na světe tyhle kapely, který se s hudbou nemazlí a v punkové muzice pořád ještě dokážou odrazit stopu pokroucenýho světa. Chaos non musica!

Nahrávka obsahuje šest skladeb, asi největším hitem je hned první Maquina de Muerta, ale jinak samozřejmě bez pořadí každá první. Zmiňovaný obal je z venkovní strany tištěný sítotiskem, vnitřák ofset a klasický vystřihni a nalep styl. No a pokud ještě pořád chodíte na koncerty, můžete se na Maquina Muerta přijít mrknout 17. 9. do Pardubic – SK Sokol (zkušebna) nebo 18. 9. do Vegalité v Brně.

Info

Tracklist

Maquina De Muerta
Vacío
Sangre Inocente

Todo El Odio
Progreso Camivace
No Hay Solucion

Související

Back to top button