LPRecenze

Just Wär – Situation Normal, Still Fucked Up

Just Wär jsou kapelou doslova ze sousedství, kterou tím pádem chtě nechtě sleduji a vnímám od jejího počátku. To samozřejmě vytváří situaci, kdy je prakticky nemožným být zcela neosobně objektivní při hodnocení jejich nahrávek, ať jež v dobrém nebo špatném.

Pánové o sobě dali řádně vědět již debutním EP roku 2015. Zčeřit místní punkové vody výraznou koncertní aktivitou, ale i několika sestavovými kotrmelci a dlouho očekávané LP vzniklo již s novým bubeníkem i navrátivším se původním zpěvákem.

To, co kapelu definovalo již na počátku, tj. srážka rychlého britského punku raně osmdesátkového střihu s thrash metalovou kytarovou sekcí a obligátními motorheadovskými podtóny, je v plné míře přítomno i zde, jen v některých ohledech ještě více nasměrováno do metalových sfér, což odráží i zvukové vyznění desky. Ta je ale zároveň velice kompletním dílkem.

Nakvašený štěkot zpěvu se pojí s dominantní kytarovou jízdou a neúprosně tepající rytmikou, které jsou zásadním poznávacím znamením Just Wär. Plejáda kvílících sól a vyhrávek v mnohém evokuje britské klasiky English Dogs v jejich zmetalovatělé éře půle osmdesátých let. V zásadě metalové pojetí kytary ovšem pracuje s přímočarou strukturou písní, jasně ukotvenou ve svých punkových kořenech. Momenty, kdy se kapela trochu méně zběsile žene kupředu a začne si více pohrávat s melodií, jsou pro mě jednoznačně nejsilnější stránkou celé desky. To tu skvěle demonstruje třeba hned druhá Sky Overcast nebo hned po ní následující The Hangman a Voice Of T-Reason, pyšnící se skvěle provedenou kytarovou onanií. Neméně silnou záležitostí je i před poslední Atheist Prayer, která je, až na zpěv, v podstatě poctivou poctou nové vlně britského heavy metalu.

Pokud chcete moderní variaci na Broken Bones či English Dogs se záhrobnicky zcrustovaným zpěvem, Just Wär vám ji nabídnou měrou vrchovatou a to ve velice nadprůměrném provedení, kterým jsou schopni zahanbit mnoho zvučnějších jmen.

Info

Label: http://shop.emergency-rec.cz/
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. All Wound Last Kills
2. Sky Overcast
3. The Hangman
4. Voice Of T-Reason
5. Before We Die
6. Raid Of The Crowns
7. Cope With The Fame
8. Holy Tragedy
9. Atheist Prayer
10. War On Horror

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button