LPRecenze

Parasit – Samhällets Paria

Parasit jsou kapelou složenou z ex-členů záležitostí, opředených více či méně kultovním statusem, ať už to byli Asocial, Uncurbed, Dellamorte, Diskonto, 3-Way Cum nebo třeba Regurgitate. Parta Švédů, co má již něco za sebou a spolu s tím i společnou lásku k dischargeovskému hardcore punku. Tu ostatně už od roku 2011 společně přetavují do vlastní tvorby. V mezidobí mezi druhým a tímto albem došlo k výměně na postu zpěváka, a tak Parasit model 2020 zní opět o trochu jinak.

Aktuální deska s názvem Samhällets Paria se od prvních tónů žene neúprosně kupředu, poháněna tepajícím beatem, nabuzenou basou a kvílící kytarou. Šestnáctidílná série navztekaného hardcore, který umí vyseknout motiv s puncem žánrové klasiky, což dokazuje třeba Bron Är sprängd, naprosto skvělá Kontroll nebo devátá Övertidsdöd.

Triky z dílny Discharge tu slouží jako obligátní archetypální inspirace, ty jsou ale přefiltrovány několika dekádami jejich následovníků, spolu s charakteristickým puncem regionálního pojetí hardcore punku, doplněné o přiměřenou dávku metalu a naprosto ideální zvuk. Když navíc Parasit zvolní do pomalejších temp, mají odzbrojující sílu.

Co mě poněkud unavuje, je přesný, avšak poněkud šablonovitý indiferentně rozječený zpěv. OK, takže tu máme další zvukový záznam vřeštění zlounského hysterického skřeta, už zase. Chápu, do značné míry to fanoušci stylu očekávají a pro mnohé je to už takové standardní, leč nevyžádané, subžánrové klišé. Ale popravdě, po jak dlouhé době to musí začít nudit i oddaného d-takt fandu? V tomto ohledu mě o poznání více baví zpěv na starších nahrávkách Parasit, ale to je do značné míry patrně výsledek mého momentálního osobního rozpoložení.

Ale výtky stranou, ona je to totiž v zásadě velice dobrá deska, především po stránce motivů a struktury písní s nesporně chytlavým nábojem. Je vlastně lepší, než jsem čekal a s přibývajícími poslechy mě baví čím dál víc. Pokud pak máte někde alespoň jednu nášivku Totalitär, Avskum nebo Discharge a Parasit dosud unikali vaší pozornosti, mají rozhodně potenciál k tomu, aby se z nich stal váš new favourite band.

Label: Phobia Records
Rok vydání: 2020

Tracklist:

1. Folkhemmets Trygga Vra
2. Fiende Och Frälsare
3. Ni Fick Inte Plats
4. Ett Pissigt Liv
5. Bron Är Sprängd
6. Lanad Tid-Lanat Liv
7. Kontroll
8. Pappa Tar Fanan
9. Övertidsdöd
10. Samhällets Paria
11. Hörbarhet Nolla
12. Blod Putsar Glorian
13. Det Är Eran Skit
14. GLimten Av Döden
15. Drängar Bor Inte
16. Slott
17. Kugghjulen Maler

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button