LPRecenze

Just For Being – Too Many Ghosts

Texty, hudbu a lidi prostě nemůžete rozdělit. To nejde. Kapela je kombinace toho všeho a v Just For Being se to jednoduše sešlo. Těmhle Pražákům vyšlo v únoru dvanáctipalcové EP s názvem Too Many Ghosts u Damage Done Records, záležitost na zlatém one-sided vinylu. Aby i tentokrát udrželi Just For Being svůj DIY přístup, na druhou stranu desky přestříkali růžovým sprejem šablonu srdce. Rozbalíte to a voní to. Srdce. Nic jiného tam vlastně ani být nemohlo.

Po krátkém „bestonovském“ intru v nulté stopě se ozve song Death Market. Návaznost to není náhodná, angažovaný text o právech zvířat umí popíchnout, a k tomu si připočtěte precizně nafrázovaný refrén do chytlavých kytar. Lepší pokračování skvělého debutu There Is A Lie That Never Goes Out (recenze) jsme si ani nemohli přát. Je to song, kterému by slušel klip, song, kterému by slušelo otevírat koncerty. Jehla přejde na další zářez. Echoes. Plážový punkrock s miléniem na krku. Kdyby tenhle song kluci propašovali na novou desku od The Menzingers, nikdo by nic nepoznal. Na Just For Being mě pokaždé baví ty dvě tváře, které spolu dokáží v harmonii fungovat. Ta rošťácká romantika a hardcore-punková syrovost. A neskrývané citace, jako v písničce (SPOILER SPOILER SPOILER!) My Soul Is Bouncing. V takové přímočarosti je ukryta krása. Přiznejme si, že málokterá kapela má v Čechách tak dobrou angličtinu a anglickou výslovnost. Jenže pak se rozezní song Strojem, první česky zpívaný song Just For Being. Hodně naléhavá a vyčerpávající písnička, opět s refrénem, který se umí zažrat do mozku. Frenetický backvokál, dotknutí se vlastního svědomí. Úder na rozloučenou. A já doufám, že se Just For Being s tou češtinou sžijí, protože tak to má podle mě být.

EP jako mezistupeň mezi debutem a druhou deskou, která vždy odděluje zrno od plev, se mi zdá jako nejvhodnější možné řešení. A tady se nejedná o žádnou výplň, ale čtyři sakra povedené songy. A co dělá z Just For Being tak autentickou kapelu? Právě ty texty, hudba a lidi, které nemůžete rozdělit, protože o tom je být kapelou.

Info

Rok vydání: 2017
Label: Damage Done Records
Link: https://www.facebook.com/pages/Just-For-Being/

Tracklist

01. Death Market
02. Echoes
03. My Soul Is Bouncing
04. Strojem

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button