Magazín

Joe Strummer: historky z Granady – část první

Granada je v mnoha ohledech odlišná od ostatních měst ve Španělsku. Má zvláštní atmosféru, fantastická místa a bohatou historii. Asi právě něco takového přitahovalo do města i zpěváka The Clash. Joe Strummer svojí přítomností město velmi ovlivnil, a pokud někdy přijdete do Granady, rozhodně musíte navštívit Placeta Joe Strummer – náměstí Joea Strummera. Sice to není to největší nebo nejkrásnější náměstí, ale patří mezi ty nejmilovanější.

joe-strummer_223206IV roce 1984 měli Clash problémy, takže se Strummer rozhodl vzít několik měsíců volna. V zimě téhož roku se říkalo, že frontman The Clash byl v Granadě a hledal hrob svého oblíbeného básníka Frederica García Lorci. Po marném hledání se ale rozhodl poznat město a vydat po památkách. Právě takto se mu do rukou dostalo album s názvem Cementerio de Automóviles (hřbitov automobilů) od místní kapely 091. Album se Strummerovi moc líbilo, a vydal se hledat kapelu.

Strummer se nejdříve zeptal nějakých lidi, kde by je mohl najít, až nakonec zjistil, že většinou kapela hraje v hospodě s názvem El Silbido (Píšťala). Joe zašel do hospody a snažil se zůstat nenápadný. Nakonec ho majitel baru a zpěvák kapely Jose Antonio Garcia rozpoznal. Stali se velkými přáteli a Joe mu slíbil, že bude produkovat další album jeho kapely 091. Nicméně, Joe zmizel a vrátil se až o několik měsíců později i se svojí ženou. Poté kapela s jeho pomocí nahrála Más de 100 Lobos (Více než 100 Vlků).

tumblr_inline_nq6topUhrZ1rgsxl1_400Joe v Granadě strávil celé měsíce, které se neobešly bez zajímavých incidentů, které tvoří vtipné historky. Jako například když šel Strummer jen tak po ulici a narazil na skvělého potulného harmonikáře a začal ho hned obdivovat. Harmonikář říkal, že hrát Čajkovskijho není těžké, ale hrát písně Ramones nebo Clash už je na harmoniku opravdu složité. Joe mu na to řekl, že on je zpěvák The Clash, a harmonikář mu, samozřejmě, nevěřil. Určití svědci říkají, že oba muzikanti pak strávili celé odpoledne hráním Jimmy Jazz spolu v baru.

A samozřejmě mnoho anekdot se členy 091…“Vzpomínám si, jak jsme se vraceli z Madridu v ojetým auťáku značky Dodge, který si Joe koupil. Španělská policie nás zastavila za překročení rychlosti,“ vzpomíná kytarista José Ignacio Lapido. „Joeova manželka byla těhotná s jejich druhou dcerou a Joe neměl žádný řidičský průkaz. Já hrál roli překladatele. Joe okamžitě vymyslel výmluvu, že jeli velmi rychle, protože jeho manželka bude rodit. Nakonec se nic nestalo a jeli jsme dál.“ Antonio Arias, basista 091, v té době trpěl zánětem průdušek a musel kvůli tomu strávit několik měsíců v posteli. „Joe věděl o mojí vášni pro učení se na klavír, ale byl bez peněz. Jednoho dne ale přišel do mého domu s kusem kartónu, na kterém byly nakreslené klávesnice. A přesně takhle jsem se naučil hrát na klavír.

tumblr_inline_nq6to1i8F61rgsxl1_250Pro zpěváka, Joseho Antonio Garcíau, bylo setkání s Joem Strummerem téměř mystický zážitek. Kdysi odjel do Madridu na koncert The Clash a ještě týden poté o tom mluvil. A o několik let později je Joe jeden z jeho nejlepších přátel. García byl právě ten, kdo navrhl jméno Joeovy druhé dcery, Lola, dítě, které bylo vytvořeno v Granadě. Joe často Granadu opouštěl, ale zase se brzy vracel, oslavil zde i své 40. narozeniny.

Jednoho dne, Joe konečně přišel na to, kde je jeho oblíbený básník Lorca pohřben a hned se tam rozhodl vydat. „Vyzvedl mě ve velkém autě, které koupil, a jeli jsme do Viznaru. Tam jsme si koupili lopaty, abychom tělo básníka mohli vykopat. Ale jakmile jsme to místo viděli, došlo nám že to už to nebude možné, ani lopatami ani ničím jiným. Joe pln emocí při tom pohledu prohlásil, že bychom o tom měli napsat píseň a že sem jednou vezmeme všechny své přátele a tu píseň zahrajeme,“ vzpomíná Arias, který má ještě teď někde nahrávku, na které je fráze, kterou šeptem pronesl Joe blízko pohřebiště: „I can still hear the cry of the dead.“ Pořád slyším křik mrtvých. Ve skutečnosti, slibovaná píseň nikdy nevznikla, Joe text nikdy nedokončil.

plaza-joe-strummer--647x300

Kapela 091 dosáhla velkého úspěchu na národní úrovni. Antonio Arias se později od skupiny oddělil a měl vlastní projekt Lagartija Nick. Tyto dvě skupiny sálají duchem The Clash a byly průkopníky hudební scény ve městě Granada. Takže když nastalo 10. výročí smrti Joa Strummera, tisíce lidí podepsali petici, aby jedno náměstí neslo jeho jméno. Při slavnostním otevření náměstí se sešlo mnoho lidí a hrála tribute kapela: Jose Antonio García a Antonio Arias z 091, Richard Dudanski z The 101ers, Pablo Cook z The Mescaleros nebo Jen Finer z The Pogues. Mezi zahranými písněmi samozřejmě nechyběla skladba Spanish Bombs, která vyvolala v publiku pochopitelné nadšení.

napsal Rafa podle vyprávění členů 091,  přeložila Kate

joe-strummer-plaza-ii

Kate

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Související

Back to top button