Kids and Heroes
Anita – První expedice
Danny 30/06/2016 CD, Recenze

Umřel Bud Spencer. Opět další důkaz toho, že moje dětství je už dávno pryč – dávněji, než jsem ochotný si připouštět. Moje dětství je vším, o čem zpívají Krang, plus Pogy, slané preclíky v čokoládě a Golden Axe. A samozřejmě hokejové kartičky, ke kterým se za pár řádků vrátím…

„Ať složíme cokoliv, vždycky nám z toho tak nějak vyjde punkrock,“ napsala mi mostecká kapela Anita. Možná ani netuší, jakou mají pravdu, protože nevím o jediné tuzemské skupině, která by se tady kromě nich mohla honosit subžánrem ramonescore. Za vcelku nevýrazným jménem kapely se ukrývá naprosto odzbrojující mix energie a naivity, přičemž naivitu nepovažuju za negativní slovo. Vznikli teprve vloni a na přelomu roku vydali debutovou nahrávku První Expedice.

Třináct písniček vecpaných do třiadvaceti minut naznačuje, že celé album bude pěkně odsýpat. Už první song Robot představuje Anita v poloze, ve které se mi líbí. Čtyři akordy, jednoduchý text plný nihilismu, rozpoznatelný hlas s absolutně nečeským a nehudebním frázováním. Minuta, víc není potřeba. Nepřikrášlený a mladými kluky hrdě nesený odkaz Ramones. Písničky jako Kung-fu mistr a Vrať se na Zem jsou naprosto perfektní. Nebudu tu lhát, že je vše zahráno přesně a bez chyb, ale v celkovém vyznění nějaké drobné falešnosti a okamžiky, kdy nástroje úplně nezapadnou do sebe, absolutně nevadí. A odkaz Ramones je cítit i v názvech písniček, samé „Já chci“, „Nemůžu“, „Nechci“… Z písniček, ve kterých se Anita pouštějí do vyhrávek na jedné struně (Proti všem, Budu tady), jsem trochu rozpačitý. Na tenhle postup tu prostě mají licenci The Fialky a druhou takovou kapelu tady asi nepotřebujeme. Naopak z písničky jako Proč nevěříš, že jsem viděl UFO? bez výhrad nadchnou a tady vidím cestu, kudy se mají Anita v budoucnu vydat. V půlce tracklistu příjemně překvapí instrumentální surfová písnička Na stejný vlně. Nejvíc mě z nahrávky baví pecka Eric Lindros, protože přesně vím, proč kapela tenhle song napsala. Lindrose jsem měl na hokejové kartě jako kocourka s chrániči na holém těle v období, kdy jeho Legie zkázy dala ve třech sezónách přes 350 branek. Ale fandil jsem Blackhawks, takže jsem Lindrose vyměnil za Eda Belfoura z edice Score 96 Stoppers. Kluci, mám dobou zprávu: Eric Lindros už bude v Síni slávy!

Ano, nahrávka má spoustu chyb, ale Anita v sobě mají obrovský, OBROVSKÝ potenciál, který by bylo trestné promarnit. Dělají prostě něco jinak, přinášejí čerstvý závan do stojatých vod tuzemského punkrocku, jako před pár lety The OXX. Je z nich cítit upřímné nadšení, jako kdysi z Brain Drain a Cirguz. Konečně máme doma slibný ekvivalent Dee Cracks, The Manges nebo The Hallingtons a taky prvního českého zástupce na kompilaci Ramone To The Bone Records.

Info

Rok vydání: 2015
Label: DIY
Link: facebook.com/anitalalalax

Tracklist

01. Robot
02. Já chci odletět na Mars
03. Vrať na Zem
04. Kung-fu mistr
05. Proti všem
06. Už je mi to jedno
07. Na stejný vlně
08. Proč nevěříš , že jsem viděl UFO?
09. Eric Lindros
10. Budu tady
11. Nejlepší holka ve vesmíru
12. Nemůžu na tebe přestat myslet
13. Nechci vyrůst

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

O autorovi

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímalo, co si vzít na sebe. Chodí řvát na fotbal, pít na koncerty a číst do hospody. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Comments are closed.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com