LPRecenze

Lapinpolthajat – IV-Lauluja Suomesta

Finští Lapinpolthajat jsou zpět se svým již čtvrtým albem, o jehož vydání se postaralo zkušené vydavatelství Stupido Records (u kterých vycházely kupříkladu klasické nahrávky JMKE). Čtveřice aktivních a z jiných projektů náležitě ostřílených muzikantů nechala nový materiál zrát čtyři roky, a to se náležitě promítlo do výsledku.

V obalu, jehož přední stranu okupuje epická momentka z rusko-finské války se zmrzlým vojákem, groteskně zabodlým hlavou do hromady sněhu a působícím jako vztyčený výstražný prst i jako jakési pitoreskní memento hrůz války, se ukrývá dvanáctinásobná dávka nezaměnitelně finského hardcore punku.

Úvodní skladba s recitovaným textem posluchače vtáhne do nahrávky, která skvěle kombinuje naštvaně energický projev s citem pro melodický popěvek i kytarový motiv. To vše naprosto excelentně sumarizuje hned poté následující Paperittomana steissillä. Celkovým projevem se navíc jedná o nejsyrovější, nejagresivnější a nejnačuřenější z nahrávek kapely.

Inspirace v lokálních klasikách jako Riistetyt, Kohu-63 nebo Appendix jsou nepopiratelné, ale Lapinpolthajat mají už dávno svou vlastní tvář a jejich cit pro vitální oživování dnes již klasických postupů regionálně specifického punku je nesporný. Finština navíc funguje jako naprosto skvěle osvěžující element i základní stavební kámen melodií a popravdě při poslechu téhle desky se na moment cítím stejně okouzlen jako při prvním poslechu Appendix a Terveet Kadet někdy v roce 84. Neváhám ale říci, že Lapinpolthajat svým talentem pro chytlavé motivy strčí do kapsy celý zástup opěvovaných, ceněných klasik finského hardcore – a to je co říct. To pak především dík tomu, že dokáží skvěle skloubit cit pro výrazné melodické motivy s hardcore punkovým drajvem.

IV-Lauluja Suomesta je beze sporu jednou z top nahrávek, kterou jsem měl příležitost recenzovat v tomto roce, a já si díky ní opět uvědomuji, proč mám slabost pro finský punk.

[youtube id=“Anb0mmyJ574″ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: stupidorecords.com/en
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Sinivalkoinen Unelma
2. Paperittomana Steissillä
3. Vittu Mä Vihaan Punkkia!
4. Rakkaus On Valhe
5. Sössötys
6. Lähipubin Pena
7. Ihmissudet
8. Jouluhelvetti
9. Polttomerkki
10. Aikuisten Maailma
11. Kohu-63 Barmy Army
12. Ajasta Iäisyyteen

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button