LPRecenze

H.I.C. Systeemi – Total Blackout

H.I.C. Systeemi jsou jednou z neprávem pozapomenutých kapel zlaté éry finského hardcore punku první půle osmdesátých let, což je pro mě tak trochu záhadou. Svůj otisk zanechali na kultovních kompilacích Hardcore 83, Lasta EP a Finish Spunk / Hard Beat a v půli osmdesátých let natočili album pro Propaganda Records, které stejně jako třeba druhá alba Appendix či Bastards nebo debuty Kansan Uutiset a Vaurio, obratem skončily jako licence v rukou Herberta Egoldta, majitele Rock-O-Rama Records, aniž by se dočkaly edice přímo u mateřského vydavatelství. Nicméně pro Egoldta se již stala neudržitelnou situace, kdy Rock-O-Rama vydávala souběžně hardcore punkové i nazi skinheadské desky, a tak alespoň na chvilku stvořil vydavatelství Erazerhead Records. Právě na této značce vyšlo jediné album kapely s názvem Slut.

O tři desítky let později se nové licence chopili v Höhnie Records, doplnili původně vydaných 12 songů o další osmičku a vypustili do světa s novým obalem, ostatně ten původní vznikl bez jakéhokoliv přispění či autorizace členů kapely.

H.I.C. Systeemi hrají naprosto klasický finský hardcore punk, kdy se finština v magické symbióze pojí s vlivy britského i zámořského punku a hardcore raných osmdesátých let. Zároveň si zachovávají nepřeslechnutelnou dávku chytlavé melodiky a repetitivních popěvků. Tím jsou nejblíže tvorbě krajanů Appendix nebo Lama a nutno říci, že se těmito nesrovnatelně slavnějšími jmény nenechají ani v nejmenším zahanbit.

Abych byl upřímný, jsem až zaskočen jak mě svou energií dokázala deska pohltit i po nějaké té desítce let, kdy jsem si ji pustil naposled. Pokud by se vedla diskuze o prověření zkouškou časem, H.I.C. Systeemi ji zvládli levou zadní, a já se znovu utvrzuji v tom, že finský hardcore punk miluji i dnes stejně jako v půli osmdesátých let. Což samozřejmě může být jen a jen směsí nostalgie a tím, že se zkrátka a dobře jedná o specifický hudební projev naší generace, ve své výpovědi i efektu nepřenosný a odsouzený ke zmizení v propadlišti dějin spolu s naším odchodem.

Osm skladeb navíc oproti osmdesátkovému albu činí z této desky navíc zajímavý kousek i pro ty, kdož vlastní originál a pídí se po zapomenutých střípcích hardcore minulosti.

[youtube id=“kN3aMlCC0aI“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: http://www.hoehnie-records.de/index2.htm
Rok vydání: 1986 / 2016

Tracklist

1. Vakaumus
2. Kauhujen Yö
3. Muistikatko
4. Aurinko
5. Rikos
6. Jätä Jämät
7. Ei Sotaa
8. Sielut
9. Uraa!
10. Lunttu
11. Kirkot Sotii
12. Kauhun Tasapaino
13. Valtataistelu
14. Ei Ikina
15. Raha
16. Ilta
17. Pää Täyteen
18. Mainoslehtinen
19. Itsetuho
20. Sinivalkoinen Lama

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button