EPRecenze

RECENZE: Äpärät – Häiriköt tulee

Äpärät i přes to, že se jejich skladby ocitly na kultovních kompilacích Hardcore 83 a Yalta Hi-Life, zůstali, oproti některým ze svých současníků, poněkud v ústraní a krom dema nakonec vydali pouze jediné EP, které dílem zapadlo do polo zapomnění, aby se zároveň stalo mezi fandy skandinávského punku a obsedantními record collectory vyhledávanou vzácností. Zpět k životu byla kapela přivedena v posledním desetiletí, ale její druhá existence je jinou kapitolou, s tímto EP jsme zpět v půli 80. let.

Äpärät narozdíl od části vrstevníků zbytečně netlačí na pilu, jejich hardcore punk staví na melodice více než na nekontrolované zběsilosti. Mají tak mnohem blíže ke svým krajanům Lama, Appendix či H.I.C. Systeemi než třeba k Terveet Kädet. Šestice písní nabízí výrazně pofinštěné variace na inspirace ranným americkým hardcore punkem, stejně jako britskými kapelami, z nichž v kytarových motivech asi nejvýrazněji dominují odkazy na GBH. Melodický aspekt tvorby hraje také zásadní roli v tom, že deska z mého dnešního pohledu až nečekaně úspěšně přežila test časem. Vlastně tu není nějaký slabší moment, ale moji osobní favorité že šestipísnové nahrávky jsou Jeesus On Kuollut, po ní následující Viiltäjä Jack a temně pomalá Pikku Mikko. Ačkoliv předposlední Anarkiaa Suomeen na post favorita aspiruje vlastně stejnou měrou. Pro někoho, kdo má tak jako já slabost pro původní finský hardcore punk v jeho nejsilnějších podobách, je EP Äpärät tím pravým ořechovým a třeba i neprávem opomíjeným malým klenotkem dané epochy a lokální scény.

Jedním ze skvělých aspektů nové edice je důsledná restaurace původního vizuálu, ostatně s tím si Martin z Voltage Records důsledně pohrával již před lety s předchozími vykopávkami.

Rok vydání: 2022/1985

Label: Voltage Records Start | Voltage Records™

  1. Terroristi
  2. Jeesus On Kuollut
  3. Viiltäjä Jack
  4. Pikku Mikko
  5. Anarkiaa Suomeen
  6. Tavallinen Ihminen

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button