LPRecenze

Hippie Chippies – Easy Breezy

Z fragmentů mělnických kapel Anyway, Dead Letters, The Oxx či Cirguz se zrodili Hippie Chippies, tentokrát ale žádné zkreslené kytary ani tradiční rockové bicí nejsou na pořadu dne. Pánové se vydali prozkoumat nové vody a nová zákoutí a na gramofonu se točí jeho vinylový výsledek.

S očekáváním a jistou skepsí, spojenou s tím, co za hrůzy se v místním prostředí pojí s označením country, pokládám desku na gramofon a již prvních pár taktů ukazuje, že skepse nebyla na místě. Hippie Chippies profitují z nesporného písničkářského citu autora, přirozeně autentického zvuku a punkové přímočarosti. Od první skladby VooDoo si mě dokázala deska až nečekaně podmanit a bavit mě až do samého závěru. Je tu i pár momentů, jako třeba Just Like Years Ago, které nejsou svou optimistickou melodikou, právě tím, co bych vyloženě vyhledával, ale v celkovém kontextu nakonec stejně působí jako svěží zpestření. Ve stavbě melodií může posluchač opakovaně zaslechnout styčné body s tvorbou Anyway či ještě více Dead Letters, na které vlastně přirozeně, leč deelektrizovaně, Hippie Chippies navazují. Navíc se občas nebojí dokreslovat atmosféru písní lehce dementními doprovodnými vokály, které v konečném důsledku dotahují autentičnost vyznění k dokonalosti.

S Hippie Chippies je permanentně oprašováno spojení country punk, ale jsou na hony vzdáleni divokému cow punku Blood On The Saddle, sex appealu Tex And The Horseheads i chmury prostoupeným hillbilly elegiím 16 Horse Power, ač určité fragmenty obojího na této desce najdete. Projevem mají asi nejblíže k folkovému, či folk rockovému, písničkářství, navazujícímu na tvorbu interpretů jako byl Woody Guthrie. K folku, nebo přesněji jeho kytarovému revivalu, jak je chápán v americkém prostředí ve spojení s populární hudbou, nikoliv optikou návštěvníka Porty. Folk doplněný o vlivy blues i country je zde profiltrovaný skrz síto punkově přímočarého projevu, zažitého v krvi zúčastněných muzikantů. Nicméně, aby nedošlo k mýlce, ač hudebně spřízněni, pánové z Mělníka v lyrice mají daleko k revolucionářské poetice proletářského barda Gutrieho, v tomto ohledu se drží v mantinelech středostavovského prožitku nonkonformních figurek, zápolících s provinční realitou.

Hippie Chippies se zařadili mezi jedno z velmi příjemných překvapení a jsou další skvělou tuzemskou nahrávkou roku 2020, který, co se týče místních desek, přinesl nečekaně vydařené záležitosti.

[youtube id=“Wzl_27gSZI4″ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání: 2020
Label: Hippie Chippies

Tracklist:
1. VooDoo
2. Get Out
3. Bloody Sunday
4. Ain’t Go Home Alone
5. Lovely And Blue
6. Dead Valley
7. Adam Gets High
8. Just Like Years Ago
9. Fucking Lucky
10. No Satisfaction
11. Right Next To You
12. Hidden Boogie
13. Let’s Dance
14. Unknown Grave

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button