Cz/SkNovinky

Anarchie, aktivismus a vyhoření. Vychází kniha o subkulturních pohybech 90. let

Anarchistická scéna 90. let, posedávání v redakci A-Kontra, život na squattu Sochorka, turné po Evropě, vydávání fanzinů, objasnění „velkého anarchistického podvodu“, nadšení a zápal pro věc, ztráta iluzí i vyhoření. To všechno obsahuje publikace Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí, knižní rozhovor s Davidem Čechurou.

Archiv českých a slovenských subkultur vydává svou první publikaci. Jmenuje se Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí, jde o knižní rozhovor s Davidem Čechurou o kulturních a subkulturních pohybech v prostoru Česka od 80. let až po současnost.

„V archivu chceme nejen shromažďovat artefakty doby, ale také dát prostor pamětníkům, aby v dějinách české a slovenské společnosti mohl zaznít i hlas subkulturního prostředí,“ uvádí knihu Miro Michela, jeden z autorů publikace a historik působící mimo jiné v Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

David Čechura začal hudbu prožívat coby depešák a pankáč na základní škole, později se účastnil formování tuzemského anarchistického hnutí, ať už jako aktivista nebo bubeník kapel Opozice, V.A.P nebo The Chancers. Kromě toho stál u zrodu organizace Hnutí občanské solidarity a tolerance (HOST), vedl label Jahquita Records a pracoval jako produkční Klubu 007 Strahov.

V knize mimo jiné vzpomíná na své přátele z britských kapel Conflict, Schwartzeneggar nebo Inner Terrestrials, anarchistu Jakuba Poláka a další. David se také vrací ke zmizení zpěváka kapely V.A.P. a následném rozpadu skupiny, což mnohé ze zainteresovaných připravilo o iluze a zavdalo vzniku písně Velký anarchistický podvod od rožnovské kapely Complicité Candide.

„David líčí svoje zážitky a aktivity v rámci subkulturní scény, jedním dechem ale popisuje pohyby nálad od přelomu 80. a 90. let. Euforii z nečekaně nabyté svobody a objevování nového postupně střídalo střízlivění, často se dostavila dost nepříjemná kocovina,“ poznamenává novinář Ondřej Horák, editor a spoluautor knihy.

„Na konci nejsvobodnější dekády České republiky se mohlo zdát, že všemu tomu idealismu shořel motor. Let se nekoná, prosíme, vystupte. O to příjemněji se čtou poslední stránky věnující se současnosti. I vyhořelej motor může naskočit,“ dodává Horák.

Kniha obsahuje 27 fotografií, archivní materiály a ukázky zinu Vidíme to jinak, který v letech 1993 až 1996 vydávala skupina V.A.P.

Křest proběhne ve středu 20. září 2023 v pražském Klubu 007 Strahov. Vstupné je dobrovolné, zahraje kapela Publers, v níž David hraje na bicí. After party mají v gesci selektoři Peterka a Conqueror.

Výtěžek ze vstupného a prodeje knihy podpoří chod Archivu českých a slovenských subkultur. Publikaci lze objednat na mailu cs.archiv.subkultur@gmail.com, přehled distribučních míst a další informace najdete na webu ziny.info/publikace.

Řekli nám, že motor shořel a nikam se neletí
první vydání, 87 stran, 148×210 mm, měkký přebal
cena 200 korun + poštovné
křest 20. září 2023 v pražském Klubu 007 Strahov
FB EVENT

Související

Back to top button