LPRecenze

Myrkur – Mareridt

Myrkur znamená v islandštině „temnota“. V případě dánské zpěvačky Amalie Bruun, vystupující po jménem Myrkur, bych ale zdůraznil spíš islandský chlad před tou temnotou. Myrkur na letošním albu Mareridt opět láme žánrové hranice, byť už není tak radikální, jako na svém eponymním demu z roku 2014 a především debutu M. Nad black metalovou formou vítězí folkový obsah, pořádně mrazivý.

Ortodoxním blackařům se Myrkur nepozdává – hipsterský výstřelek, který krade subkulturu. V době, kdy black metalovou estetiku najdete v nejednom háemku a každý už vykradl každého, je podobné tvrzení už jen frází, která falešně utvrzuje skupinu lidí o vlastní výjimečnosti. Už nikdo dnes není opravdu „true“, je mi líto. Divoženka Myrkur je tak portálem, který funguje dvěma směry: ze sklepa do přírody a zpět.

[youtube id=“M9cNZQIzShc“ width=“620″ height=“360″]

Rozjezd, plný Amaliiny vokální ekvilibristiky, je notně podpořen atmosferickým podkladem tradičních severských nástrojů. Až v Måneblôt Myrkur ukazuje, čeho je schopna – blackový štěkot se prolíná s nosnými melodiemi a výsledek je opět překvapivě funkční. Kombinace lo-fi metalu a nordického indie staví na jasných kombinacích obou, Myrkur se je ale snaží všemožně ohýbat. Hutně zpomalený song The Serpent ale hraje na jinou notu – tíživou a monotónní. Miluju kombinaci kytarové vazby a teskného piana. V Crown nevíte, jestli neposloucháte zrovna Lanu Del Rey. Nic proti, jen tak dál. V další ze svých fází naráží Myrkur až k hranici vzletného symfonického metalu a Bohyně Zkázy pak plive jednotlivá slova do neotesaného bridge, aby pak vše zlomila čistokrevnou lidovkou De Tre Piker. Z kolaborace s ceněnou Chelsea Wolfe vznikl atmo kousek Funeral a tahle kombinace zní naprosto přirozeně a samozřejmě. Přesto je jasně nejlepším reprezentantem aktuálního rozpoložení Myrkur song Ulvinde. Vlčice si přišla pro vaše dcery. Škoda pak, že poslední dva zářezy jsou spíš do počtu – Kætteren je instrumentálka jak od Asonance a Børnehjem outrem od Die Antwoord.

Tak ukradla nakonec Myrkur ten black metal? Spíš okořenila folk. Byť jede album Mareridt podle jasného vzorce, dokáže zaujmout a věřím, že Amalie na něm spojila dvě své hudební lásky. A snad se dokážu i povznést nad Ameliinu lacinou popovou minulost. Každý děláme chyby. Je ale Myrkur tou poraněnou laní z hor, lesů a jezer? Uvidíme 11. prosince v pražském Roxy po boku Islanďanů Sólstafir.

Info

Label: Relapse Records
Rok vydání: 2017

Tracklist

01. Mareridt
02. Måneblôt
03. The Serpent
04. Crown
05. Elleskudt
06. De Tre Piker
07. Funeral
08. Ulvinde
09. Gladiatrix
10. Kætteren
11. Børnehjem

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button