LPRecenze

Povodí Ohře – Povodí Ohře

V zahnilosti uvědomění své vlastní bezvýchodné marnosti se topíme na vzduchu a plníme zbytečnými zážitky. Nikdo vám neřekne, že žijete, abyste umřeli. Ale dost dobře se to dá vytušit z materiálu nové akvizice na značce Stoned To Death. Kapely, která svůj původ deklaruje hned v názvu. Povodí Ohře. Parta kolem členů (ať už současných či bývalých) kapel, jako jsou Esgmeq, Climatizado, Esazlesa nebo Skupina Štěstí, se vymaňuje ze svých kruhů, aby vytvořila nové. Takové, až se z nich točí hlavy.

Kapela už existuje zhruba tři roky a pomalu se zarývá do podvědomí. Jejich živáky jsou plné zodpovědné řemeslné práce, ale i syrové energie plné nezřízeného života a profetovaného mladí. Lítost nemůže být prostředek k přežívání, musí být životní styl. Nahrávce se podařilo zachytit osobitost kapely i jejich auru, která smrdí jak čerstvě natřený plot kolem neudržovaného hřbitova. Autenticita atmosféry zalézá za nehty jak hlína. A nedá se jí zbavit.

Lyrika napříč celou deskou působí jako vyprávění bývalého nádražáka, který se stal kastelánem malého nádraží na trase Plzeň – Munchen a toulajícím se turistů za panáka tuzemáku vypráví, co všechno si dokáže Genius Loci pamatovat. Hudebně je kapela výborným a věrným koněm, který přesně ví, kde unavený jezdec zrovna má v plánu složit hlavu, aniž by na to jen pomyslel.

Nadějní a talentovaní hudebníci tvoří kompletní a konzistentní kompakt, který je zajímavý i jednotlivě. Zralost a poctivá práce jen dokresluje potenciál talentu, který stejně nikoho nezajímá. Bublající středoevropský cowboyský rock’n’roll stojí na živelných, ale i patetických kytarových plochách, které vždy včas vygradují v plastická sóla. Basa je starý medvěd, který ví, že tenhle zimní spánek probuzením do jara nevyústí. Deska je dlouhá tak akorát, jako by pánové dali jasně najevo, že tenhle eponym je jen začátek.

„Prezervativy roztrhaný na kusy.“

I prostitutka, která se nechá za krabičku cigaret pomočit, je přece druh romantiky. Pokud ji vnímáte jako sobě rovného a ne oběť anebo nechutnou couru. A tím je tahle deska. Na někoho působí kontroverzně, nebo až zbytečně explicitně nihilisticky, ale i nihilismus může být romantický.

Myslím, že letos už napříč žánry těžko vyjde něco, co by Povodí Ohře jen náznakem ohrozilo na zrezivělém trůně. Tuzemská deska roku.

G.Zs

Jsem přímý potomek Ježíše Krista z paralelního vesmíru, ve kterým je Ježíš záporák, který vymyslel punk už 200 let před Kristem, a ve kterým není Chuck Norris mužem, ale pastelkou, která obsáhne celé barevné spektrum. Ale nikdo ji nepoužívá. Kde členové kapely ABBA jsou ve skutečnosti tajný drogový kartel a kde Jirka Kára je ministr financí Spolkové republiky SS Division.

Související

Back to top button