Známé-neznámé kořeny horror-music a jeden z prvních jejich představitelů. Tím je čtvrtý díl kabinetu hudebních kuriozit. Screaming Lord Sutch, který se inspirován Screamin‘ Jayem Hawkingem, rozhodl přitvrdit a přidat do hudby zase trochu show. Snad se jím inspiroval i Dave Vanian, zpěvák punkových a později gothickýh The Damned. Podoba se nezapře. Ale tuhle zábavu v podobě děšení a šokování publika mělo později na programu nemálo kapel.
Skutečným jménem David Edward Sutch, který si, jakmile se dostal do hudebního byznysu, nechal říkat „Screaming Lord Sutch, hrabě z Harrow III“, ovšem děsivou image si vybudoval až později. Jako příležitostný sólový zpěvák měl možnost se setkat s lidmi jako Jimmy Page, Keith Moon, Charlie Watts a další.
Během 60. let dal Lord Sutch do kupy kapelu Savages a začali vystupovat. Hlavním cílem těchto show bylo pobavit a šokovat, obdobně jako Alice Cooper. Součástí koncertů bylo vystupování z rakve, nože, dýky, kosti a umělá mrtvá těla. Lord Sutch také zařizoval tématické koncertní šňůry, například Sutch and the Roman Empire, při kterém se Sutch i členové Savages převlékli za římské centuriony. Nejvíce se však proslavili písní Jack the Ripper – jak obecenstvo 60. let reagovalo, když přišel Screaming Lord Sutch na pódium, se podívejte sami:
[youtube id=“c2ZsWENob1s“ width=“620″ height=“360″]Z dnešního hlediska jen úsměvné. Screaming Lord Sutch & The Savages se podařilo díky spolupráci s Joe Meekem, který zrovna začínal se svojí nahrávací společností, vydat několik singlů. V roce 1963 spolu se svým manažerem založil i pirátskou stanici, kterou pojmenovali, jak jinak, než Lord Sutch. Po roce je to ale přestalo bavit a stanici prodali. Ze Savages hudebníci přicházeli a odcházeli, jak kdo zrovna měl čas. Největší atrakcí stejně zůstával Lord Sutch. Jak čas plynul, přišla doba na vydání prvního alba, které vyšlo až v roce 1970 a neslo název Lord Sutch and Heavy Friends. Lord Sutch na něm spolupracoval s Jimmy Pagem a Johnem Bonhamem (Led Zeppelin), Jeffem Beckem (Yardbirds), Noelem Reddingem (Jimi Hendrix Experience) a dalšími. I přes spoluúčast hudebních hvězd, BBC v roce 1998 tuto desku uvedlo jako jedno z nejhorších alb všech dob.
Lord Sutch se se svými provokativními kousky dostal i do písničky Rolling Stones. Vstoupil totiž bez pozvání do šatny Micka Jaggera, který ho pak zmínil v písni Get Off Of My Cloud. Verš „All dressed up just like Union Jack“ je právě o Lordu Sutchovi, ale to není ještě nic extra. Když se pokoušel upozornit na již zmíněné album Lord Sutch and Heavy Friends, vyrazil do ulic Londýna s pěti nahými ženami po boku. Poté byl zatčen za „nevhodné chování“. Myslím, že to by ani dnes nezůstalo bez povšimnutí.
Jeho oblíbeným koníčkem však byly volby, do kterých vstupoval jako kandidát, ať už se jednalo o ministra, předsedu nebo starostu, Lord Sutch musel kandidovat. Tímto způsobem tak napadl asi 40 volebních kampaní. Zřídka kdy ohrozil hlavní kandidáty, ale i přesto vždy dostával větší počet hlasů, než se čekalo. Největší výzvou však byla Margaret Thatcherová. Každý kandidát měl zaplatit 500 liber a to Lorda Sutche málem odradilo, ale nakonec prostě začal víc koncertovat, aby si na to vydělal. Ve výsledku obdržel úctyhodných 1114 hlasů, což bylo 4,2 % z celkového hlasování. Docela dobré na maníka v cylindru.
Tak jako každá ikona i Lord Sutch má tragický konec. I když jeho koncertování nebylo moc o hudbě, ale spíš o show, i když neuměl zpívat a sám to věděl, byl to ten typ člověka se spoustou energie, co přispěl se svojí troškou do hrnce s rock’n’rollem. Na první pohled by to nikdo neřekl, ale kolikrát to tak bývá, protože jak jednou člověk vstoupí na pódium, je v jiným světě. Screaming Lord Sutch trpěl maniodepresemi a v roce 1999 se oběsil.