CDRecenze

Motörhead – Bad Magic

Dvaadvacátá řadová deska, co o tom proboha chcete číst? Motörhead jsou kult, to je bez debat, ale ještě větším kultem je sám frontman Lemmy Killmister. Na Štědrý den oslaví sedmdesátiny a je tedy něco jako Ježíš. Inkarnovaný motorkářský Ježíš. A člověk ani nemusí mít dlouhé vlasy, aby Motörhead miloval. Kombinace pub rocku, metalu, punku a rock’n’rollu je přitažlivá pro fanoušky napříč žánrovým spektrem a jejich styl se v průběhu čtyřicetileté historie nezměnil. Všechny kapely, navazující na Motörhead, budou znít vždycky jako lacinější Motörhead mínus nadpozemský frontman, to je marné. Ať strčíte do přehrávače Bomber, Orgasmatron, nebo Motörizer, vždycky víte, že jde o Motörhead. A platí to i pro novinku Bad Magic.

[youtube id=“QRvNu9cioLo“ width=“620″ height=“360″]

Victory Or Die a Thunder And Lightning ze začátku desky nejsou nijak překvapivé skladby. Prostě esenciální Mötorhead s bicími, co peláší kupředu, krátkými sóly a klasickými riffy. V tomhle duchu se nese i Tell Me Who To Kill v druhé polovině desky. O něco hůře dopadla Devil (se sólem od Briana Maye) a Shoot Out All Of Your Lights, ve které mě nebetyčně vytáčí permanentní dvojšlapka. Ale to je prostě Mikkey Dee a jeho neduh v podobě velkohubosti a ega. Protipólem je pak přímočará Electricity a především rock’n’rollové pecky Evil Eye a Teach Them How To Bleed, ve které naleznete po dlouhé době zajímavé kytarové sólo a taky závěrečné klišé nejklišovatější, které se hodí možná tak na zábavu v Pasohlávkách, ale ne na desku veteránů Motörhead. Skoro až jižanský rock, ne nepodobný ZZ Top hrají Lemmy a spol. v houpavé Fire Storm Hotel a When The Sky Comes Looking For You. Suverénně nejlepší (a nejpomalejší) skladbou je zpověď Till The End. Sedmdesátník Lemmy v ní vystřihne do skvělé melodie mrazivý text, tak pravdivý, upřímný a osobní. Rozhodně se jedná o jednu z nejzajímavějších věcí v čtyřicetileté motörheadí historii. Na závěr pak trojice vystřihne cover klasiky od Rolling Stones. Sympathy For The Devil v jejich podání je pecka, která dostala koule, aniž by ztratila půvab a atmosféru originálu.

[youtube id=“I4qHmryJYs0″ width=“620″ height=“360″]

Bad Magic je jednou z nejlepších desek Motörhead za posledních pětadvacet let, možná nejlepší od alba 1916. Stejně si ale Bad Magic pustíte proto, že chcete slyšet Mötorhead a ne konkrétně Bad Magic. V únoru nás čeká asi jedna z posledních možností vidět v Čechách Motörhead naživo, a to 18. února v karlínském Foru. Kapela zrušila zase pár koncertů amerického tour kvůli Lemmyho indispozici, takže doufejme, že to pár kyslíkových lahví napraví. Protože pak už jen můžete obcházet Rainbow Bar v L.A. a zvát Lemmyho na Jacka a colu mezi forbesem a forbesem. Tedy, pokud zrovna nebude řídit tank.

Info

Label: UDR
Link: http://www.imotorhead.com/
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Victory Or Die
02. Thunder & Lightning
03. Fire Storm Hotel
04. Shoot Out All Of Your Lights
05. The Devil
06. Electricity
07. Evil Eye
08. Teach Them How To Bleed
09. Till The End
10. Tell Me Who To Kill
11. Choking On Your Screams
12. When The Sky Comes Looking For You
13. Sympathy For The Devil

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button