LPRecenze

Human Fault – Zjevné předurčení

Tak tu máme zas nějaký punk nebo, lépe řečeno, hardcore punk na vinylu. Human Fault jsou z Vyškova a dle odehraných koncertů mají za sebou necelé desetiletí fungování a několik předchozích nahrávek na CD. Zjevné předurčení je tak jejich ztrátou vinylového panenství.

Od prvních tónů rozjíždí lehce metalem poznamenaný navztekaný hardcore punk s naprosto charakteristickým vyzněním pro kapely z české kotliny. Poměrně rychlá tempa pohání nabroušené kytarové motivy, proložené akurátní dávkou malých melodických vyhrávek, fungujících jako vhodné dochucení a zjemnění jinak divokého koktejlu. Hlavní zpěv je extrémně rozeřvaný, křičící divoce v přímočarých a úsečných linkách. Tomu občas sekunduje druhý zpěv, nesnažící se nikterak afektovat svou přirozenou barvu. Tím vzniká přirozeně výrazný kontrast ve vzájemně se překřikujících linkách. Human Fault v celkovém vyznění asi nejvýrazněji připomínají místní hardcore punk konce osmdesátých a počátku devadesátých let. Ovšem s výrazně upgradovaným soundem. Ten má poměrně výrazně naostřené metalové rysy, což asi nejmarkantněji demonstruje trochu protivně mlaskající kick drum.

Ruku v ruce s načuřeným projevem kapely jde textové sdělení, poháněné jasně vyhraněnými politickými postoji, které mi jsou blízké a tím pádem jsou plus bodem. Slabinou celé desky je, že se svým non stop stakatem vzteku a opakujících se triků po několika skladbách stane poněkud jednotvárnou. Nejsilnější písní celé desky se tak stává předposlední Manifest Destiny, kdy kapela zvolní do středního tempa a pohrává si s chytlavým punkovým motivem, navíc následovaná skvělou tečkou za albem v podobě divoké, ale zároveň melodií načichlé písně My Lay.

Pokud jsou pro vás Human Fault neznámou a baví vás punk ve své naštvané a aktivistické podobě, mající navíc výrazně regionální vyznění, Zjevné předurčení je zajímavým tipem, který stojí za pořízení a, především, za poslech.


Rok vydání: 2020
Label: Aback Distribution

Playlist:
1. Ofenzíva TET
2. Vánoce
3. Odzbrojit
4. Jonestown
5. Celý svět
6. Big farma
7. Mafia
8. Nový věk
9. Vidět budoucnost
10. Manifest Destiny
11. My Lai

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button