LPRecenze

Frank Turner – Positive Songs For Negative People

Tak tohle prostě chytne za srdce! Frank Turner vloni vydal nové album s všeříkajícím názvem Positive Songs For Negative People a dokázal tím potvrdit svou pověst silného vypravěče, chytrého skladatele a upřímného písničkáře. Nečekejte ale žádný zbytečný zářez do diskografie, Turner tu na ploše čtyřiceti minut rozplétá smutné osudy postav svých písniček s lehkostí, přesto s ohromující vervou a obrovskou dávkou citů a pochopení. A jak tak proplouváte stopáží alba, dříve či později pochopíte, že Frank zpívá i o vás.

[youtube id=“tB4Avdlz3lk“ width=“620″ height=“360″]

Slyšíte, jak si jde pro kytaru a začne The Angel Islington, s příjemnou linkou zpěvu jen do akustické kytary a emocemi na úrovni Cape / Sly splitů. Ale pak se do toho opře celá kapela a skutečným otvírákem desky je až druhá Get Better. Z kláves mi běhá mráz po zádech, z textu jsem hotovej. A Frank Turner nemíní slevit, po The Next Storm přichází nejfolkovější The Opening Act Of Spring. „Ublížil jsem tolika lidem, ale ublížit tobě nikdy nebyl záměr“. Turner sype z repráků jednu životní pravdu za druhou, do toho v Glorious You příjemně vystupují hammondky a najednou se vám chce plakat, protože deska právě hraje Mittens. „Poslal jsem ti pohlednici, ale nikdy jsi mi na ní neodepsala. Slíbila jsi, že to uděláš, tak pořád čekám“. Brilantně vystavěná melodie, silná pauza před refrénem, palčáková metafora, to vše dělá z Mittens nejlepší písničku desky a vůbec jednu z nejpovedenějších v Turnerově kariéře. A opět je to jeden z důkazů, že písnička nemusí být utahaná, aby byla smutná a citlivá. Frank Turner Mittens dokonale vyvážil následující Out Of Breath, která musí na koncertech rozjíždět solidní circle pit. Ostatně, to se přesvědčíme 14. dubna v pražském Lucerna Music Baru. Obdivuju, jak je celá deska konzistentní, ale jedna písnička se druhé nepodobá ani náznakem. Silent Key je devadesátková alternativní kytarovka, Josephine má až rádiové parametry a Song For Josh je intimní skladba pro mrtvého kamaráda z klubu 9:30 ve Washingtonu. A všechny tyhle polohy Frank Turner zvládá s naprostou samozřejmostí.

[youtube id=“gTgf4MmnrwA“ width=“620″ height=“360″]

O tom, že všechny písničky z desky fungují i okleštěné, pouze s akustickou kytarou, se můžete přesvědčit na deluxe verzi Positive Songs For Negative People. Frank Turner vás při poslechu svého posledního počinu uvrhne do deprese, vyvede vás z ní a vy mu na konci ještě poděkujete.

Info

Label: Xtra Mile Records
Odkaz: frank-turner.com/
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. The Angel Islington
02. Get Better
03. The Next Storm
04. The Opening Act of Spring
05. Glorious You
06. Mittens
07. Out of Breath
08. Demons
09. Josephine
10. Love Forty Down
11. Silent Key
12. Song for Josh

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button