ČlánkyReporty

Zkrocené arcizlo. NĀV, Łūt a Slať v Kabinetu Múz

Už je to nějaký pátek, co jsem na podiu viděl čistě black metalový set. Ten v podání NĀV takový je, minimálně co se týče hudební stránky věci. Chybí corpse painty, obrácené kříže a zvířecí lebky. Místo toho trojice servíruje precizní a zábavný set plný temného kovu, a k tomu trochu nesmělé výhružné pózy. Možná už jsem z extrémů prostě vyrostl, ale tohle na mě funguje.

Na povánoční očistu jsem si letos musel chvíli počkat. Konkrétně do 29. ledna, kdy se nad Kabinetem Múz stáhla černá mračna zvěstující nejen přicházející vichřici, ale taky trojici stejně temných, přesto ne totožných setů. Je čas se rouhat – spolu se Slať, Łūt a NĀV.

Otevírají domácí Slať. Electric Wizard umazaní rašelinou staví svou půlhodinku na silných riffech a jako vždy velmi efektním řevu zpěvačky Jany Kremace. Zvuk je super, každý výkřik i rezonující drnknutí do basové struny v něm má své místo. Slať zvedají pochodeň tam, kde ji upustili Nikander, vydávají se ale trochu jiným směrem. Méně zběsilým, melodičtějším, a přinejmenším pro mě ještě příjemnějším pro poslech.

Stejně jako Slať, jsou i Łūt pohrobkem jiné kapely. Jihočeští Tosiro, ovšem beze zpěvů a zpomaleně. A možná s o to větší silou. Kytaristovo triko Inter Arma vystihuje situaci – nějak takhle si představuju, že zní naživo Sulfur English. Łūt znají svoje řemeslo a nedrží se v něm zpátky. Tu zvířecí blastbeat, tam dlouhé atmosferické plochy. Mám rád, když mně při pohupování hlavou do rytmu kapela překvapí a nechá máchnout naprázdno. U Łūt mám naloženo vrchovatě.

Hodní lidé hrající zlou hudbu – to jsou další jihočeští návštěvníci a černá třešnička na dortu: NĀV. Řemeslně přesný black metal jako z učebnice a velmi zábavný set, který se skvěle poslouchá. Trojice tváří, které mám spojené primárně s alternativně-rockovými 5 Seconds to Leave, ukazuje svou všestrannost a vytváří své zlé hudební alter ego – Arcizlo. Už stačí jen přidat víc ostrých hrotů, nábojových pásů a procvičovat temně nasrané výrazy, a bude to bez chyby. Dělám si srandu – takhle to funguje mnohem líp. Domestikovaný black metal je KVLT.

Poznámka na závěr: Pokud jste ten člověk, co na koncertech pokřikuje na kapelu hobluj, zůstaňte doma. Ti lidi kolem vás se usmívají, protože jim je za vás trapně, ne protože jste vtipnej.

Související

Back to top button