Magazín

Zemřel Steve Mackay, saxofonista The Stooges

Nejsme vždy posly radostných zpráv, ale smrt se týká nás všech. Tentokrát bude řeč o Stevu Mackayovi, saxofonistovi, známém především díky spolupráci s kapelou Iggyho Popa, slavnými The Stooges, kterým propůjčil na albu Fun House charakteristický zvuk. Mackay zemřel 10. října v nemocnici v Daly City v Kalifornii po boji se sepsí. Bylo mu šedesát šest let. Pojďme na chvíli zavzpomínat na tuto svéráznou postavu.

Steve Mackay se narodil v Grand Rapids ve státě Michigan. Vyrůstal inspirován jazzovými velikány, jako byli Charlie Parker, John Coltrane, Stan Getz, King Curtis nebo Gerry Mulligan. V šedesátých letech studoval na Michiganské univerzitě a v té době hrál v kapele, která se jmenovala Carnal Kitchen. Na jednom z koncertů se objevil, kdo jiný, než Iggy Pop, a Mackaye pozval, aby si zahrál se Stooges. Ze spolupráce vzešly songy Fun House a 1970, které se objevily na albu Fun House. Po nahrání alba jel Mackay se Stooges na turné a později byl opět přizván ke spolupráci – v roce 2007 na albu The Weirdness a ještě v roce 2013 na počinu Ready To Die. V posledních letech, konkrétně od obnovení činnosti kapely v roce 2003, se Mackay objevoval se Stooges na turné. Během aktivních let kariéry ale nahrál i sólové věci a spolupracoval s hromadou interpretů a kapel – působil například s uskupeními Violent Femmes nebo Clubfoot Orchestra, hrál ale i se Sonnym Vincentem či Mikem Wattem.

Když Steve zemřel, Iggy o něm na sociální síti napsal:

„Steve byl klasický americký týpek ze šedesátých let, velkorysý a plný lásky ke každému, koho potkal. Pokaždé, když přiložil saxofon ke rtům a začal hrát, ulehčil mi cestu a osvítil celý svět. Dělal čest své kapele i celé generaci. Znát ho znamenalo zbožňovat ho.“

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.
Back to top button