ČlánkyMagazín

Zemřel Ian Patrick McLagan, klávesák kultovních Small Faces

3. prosinec 2014 je smutným dnem pro všechny mods. Ve věku nedožitých sedmdesáti let zemřel klávesák britských Small Faces Ian McLagan. Magazín NME uvádí jako důvod úmrtí mozkovou mrtvici, McLagan údajně zemřel v nemocnici v texaském Austinu. To vše v době, kdy se začalo intenzivně uvažovat o návratu Small Faces na pódia v roce 2015.

Small Faces vznikli v Londýně v roce 1965, McLagan do kapely naskočil o rok později a podílel se na největších hitech kapely, například Itchycoo Park nebo Lazy Sunday. Když se v roce 1969 Small Faces rozpadli po odchodu zpěváka Steve Marriotta, začala další McLaganova etapa. Zbylou trojici doplnil zpěvák Rod Stewart a Ronnie Wood, kytarista z kapely Jeffa Becka, z názvu si odebrali „Small“ a pod názvem Faces pokračovali dalších šest let. Úspěchu dosahovali hlavně v USA, nicméně v roce 1975 Wood kývnul na nabídku od Rolling Stones a to byl dočasný konec Faces. McLagan pak pokračoval jako hostující muzikant. Nahrál například pianové party v písničce Miss You od Rolling Stones, hrál s Izzy Stradlinem z Guns’N’Roses nebo Brucem Springsteenem. Krátký návrat Small Faces v letech 1975 až 1978 skončil fiaskem, protože nastupující punkrock psychedelickým modům příliš nenahrával.

Faces se znovu dali dohromady v roce 2009. Sice bez Stewarta, ale zato s Ronniem Woodem, Glenem Matlockem ze Sex Pistols a zpěvákem Simply Red Mickem Hucknallem. Začalo se ale mluvit i o reunionu Small Faces. McLagan prohlásil: „Proč se zatěžovat s Faces, když existuje větší ryba.“ Jenže  Steve Marriott zemřel už v roce 1991 a s McLaganem tedy odešla definitivně naděje, že Small Faces ještě někdy uvidíme naživo. Iane, odpočívej v pokoji, a veliký dík za to, co jsi pro hudební svět udělal.

[youtube id=“6vWTtx_PxPo“ width=“620″ height=“360″]

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button