Rozhovory

Začiatok Konca: Snažíme sa urobiť každý album iný

Začiatok Konca, topoľčianska stálica, ktorú netreba moc predstavovať. Nedávno dali von nový album Nádej umiera posledná. O tom, ako novinka vznikala, nám povedala trocha viac sama kapela. 

Tak hneď na začiatok, čo by ste nám povedali k nové nahrávke?

Novko: Nový album sa rodil dlhšiu dobu a s prestávkami. Zmena bola hlavne vo výmene nástrojov a ja som sa chopil basgitary a nahral s ňou celý album. Gitary som sa ani nedotkol. Bolo to pre mňa zase niečo iné, ale nie nové, nakoľko pred mnohými rokmi som na basgitare hrával, dokonca začínal. Sú tam hlavne punkovice, nejaký ten Rock&Roll a aj pomalšie veci.

Majo: Pre mňa je toto prvý album ktorý som nahrával so ZK, a v porovnaní so staršími albumami mi príde odlišný vo veľa smeroch. Najviac je na ňom počuť asi to zjemnenie a viac rockových prvkov.

Feďo: Album sme ako tradične nahrávali v štúdiu Jura Kankulu a je na ňom počuť obrovský vplyv nášho nového gitaristu Maja, ktorý s nami hrá zhruba dva roky. Rockovejšie znejúce riffy a celkový sound je pre nás príjemná zmena, lebo sa neradi držíme nejakých klišé. Tak sme pristupovali aj k textom, ktoré sú písané s väčším nadhľadom ako doteraz.

Na albume ešte spolupracoval Boro Brutalla v skladbe Svätý Grál, ktorý napokon aj zostal v kapele na poste basgitara/spev. Zbory pomáhali robiť Fuxo a Juro Kankula a skladba Nádej umiera posledná pochádza ešte z čias, kedy s nami hrával gitarista Mišo Vincúr, ktorý krátko pred odchodom z kapely prišiel s hlavnými riffmi.

Keby ste porovnali vaše staršie albumy a tento, v čom je iný?

Novko: Aby sme sa pochopili a vždy sme to aj hovorili, že snažíme sa urobiť každý album iný. Máme radi rozmanitosť v hudbe a hráme to, čo nás baví.

Majo: Iný je vo veľa smeroch. Pretransformovala sa zostava, dali sme tomu iný zvuk (potenciometer gainu šiel razantne dole), a nápady mi prídu jednoduchšie a ľahšie zapamätateľnejšie. Nesmiem zabudnúť aj na melodickosť. Určite je na albume aj viacej melódii ako to bývalo predtým zvykom.

Feďo: Tak ja som na toto v podstate trochu odpovedal už v predošlej otázke.

Aký efekt na nahrávanie albumu mala pandémia COVID-19?

Novko: Asi takto: VYLEZME Z DIER!!!

Majo: Pandémia mala asi taký vplyv že, keď už sa nekoncertovalo, tak sme boli viacej zavretí v skúšobni, čo prinieslo veľa skvelých nápadov. Napokon aj album Nádej umiera posledná vznikol v tomto pandemickom nečase.

Feďo: Pre mňa osobne asi nijaký. Snáď iba taký, že som sa prestal dívať na svet negatívnym pohľadom, lebo zlej energie je zrazu strašne veľa všade okolo a to sa premietlo trošku aj do textov.

Na albume spolupracoval aj Xav z kapely Seekers of the Truth. Ako vznikla táto spolupráca?

Novko: Tá skladba bola nahraná v roku 2015 ako šiesta k minialbumu “25 years…”. Bola špeciálne vymyslená s tým, že oslovíme niekoho zo zahraničnej scény, aby do hudby urobil text a aj spev. Prvým osloveným bol Foose zo Spudmonsters, ale on v tom čase rozbiehal svoj vlastný obchod s RAW produktami a nemal na to čas. Tak sme oslovili a celé to posunuli XAVovi z kapely SEEKERS of The Truth. Bol veľmi rád a hneď sa do toho pustil, z čoho neskôr vznikol aj videoklip. S celou komunikáciou nám pomáhal kamoš Čaki, za čo mu veľmi ďakujeme.

Feďo: Táto skladba sa trochu vymykala z pomedzi ostatných pripravovaných na album a tak sme sa rozhodli, že skúsime niekoho osloviť nech to naspieva. Xav pomerne rýchlo napísal aj text a naspieval to celé v štúdiu, no my sme sa k tej skladbe dostali až o niekoľko rokov počas nahrávania terajšieho albumu, čo bolo napokon aj dobre, lebo sme tak získali určitý nadhľad a odstup a dosť sme ju celú premixovali  a pozvali sme do štúdia  ešte Fuxa, kamaráta s úžasným hudobným a speváckym rozhľadom, ktorý dospieval určité časti a zdvojil Xavov spev. Skladbu sme vydali aj ako samostatný singel, no na albume je trochu iná verzia s francúzskym introm.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button