Rozhovory

Začiatok Konca: Celé to naštartoval koncert Agnostic Front a Dropkick Murphys v 98. v Bratislave

Topoľčianska legenda Začiatok Konca oslavuje tento rok už 25 rokov a stále aktívne koncertuje a produkuje novú hudbu. Jemný prierez históriou s pohľadom na aktuálne novinky…

 

Dvadsaťpäť rokov je už poriadny čas na scéne. Za vami je množstvo akcií, kapiel a ľudí okolo… Sú viacerí z nich ešte stále nejakým spôsobom so Začiatkom Konca alebo so scénou spätí?

Áno sú, nevieme či viacerí, ale tí praví určite. Vždy sa radi stretneme s dlhoročnými kamošmi a kapelami ako Muerti, Crossczech, Rozpor, Ilegality, Dr.Pako, EH8, Distance, NVU a inými, ktorí to tu stále držia a keď prežijú oni, tak aj všetci ostatní okolo. Je to asi ako všade, ľudia prichádzajú aj odchádzajú. Niektorí prevrátia kabáty, iní zas iba ukážu čo v nich naozaj je. Ten, ale koho to skutočne drží pri srdci tu je stále. No je to ale aj dobou, že ľudia sa viacej musia zaoberať tým, ako sa uživiť, zakladajú rodiny, beztarostný mladý život musí ísť bokom a tak už nezostáva žiaden čas na zábavu, kamarátov atď. No keď si aspoň občas niekto najde čas a príde po rokoch na koncert, tak je to ako keby sme sa vrátili späť v čase a môžeme spolu zaspomínať a znova si dať spolu pár pív. Tak isto bolo aj veľa kapiel, ktoré nevydržali a rozpadli sa, veď aj ZK malo zopár krát nejaké vlastné problémy. O to viac je to vždy pevnejšie, keď kapela prežije alebo zostanú ozajstní ľudia, ktorí to majú radi ozaj od srdca.

Dnes ste po viacerých zmenách opäť pôvodní traja zakladajúci členovia spolu. Ako ste to celé udržali toľko rokov, aj keď s viacerými prestávkami a obmenami?

Pôvodní sú Novko a Slaďas, Feďo prišiel do ZK až po nejakom pol roku, roku hrania. Prešli sme si toľkými peripetiami, že by to určite položilo 99 % kapiel. Možno len tá túžba hrať to všetko držala pokope. Je to ako droga. Hrať za každú cenu.

[youtube id=“g83l19k8ZGY“ width=“620″ height=“160″]

Aktívne produkujete aj nové skladby, aktuálne ste vypustili 5 nových skladieb. Stále máte dostatok inšpirácie a nápadov na tvorbu?

Áno mame, len čas na hranie a tvorenie už nemáme skoro žiaden. Rodiny, práca a podobne, nám to dosť všetko komplikujú a sme radi, že sme aspoň vypotili týchto pár skladieb, aj keď sme si už mysleli, že to asi ani nikdy nedáme dokopy.

A plánujete ich vypustiť aj v podobe nejakého konkrétneho albumu?

Mali sme v pláne vydať s niekým split album, ale momentálne nie je s kým, tak možno neskôr sa niekto nájde alebo to vydáme ako maxi singel LP. Ak na to budú vôbec prachy.

Prvý album ste vydali už v roku 1994 Kričím o pomoc. Dnes ide o skôr o raritnú nahrávku, vraciate sa niekedy k týmto skladbám?

Aj keď je to trochu iný druh punku, nie taký tradičný, stále však máme radi tie skladby. Občas aj uvažujeme, že niektoré oprášime, ale fakt nám to čas vôbec nedovoľuje.

Prípadne na nejakom výročnom koncerte zaradiť nejakú raritku…

Radi by sme, uvažovalo sa nad tým, ale nie je čas nacvičiť to. Aj keď vieme, že určite by to trvalo len 10 minut, ale my sme také lenivé rite, že to určite nenaskúšame.

[youtube id=“Z4Q2cT076IE“ width=“620″ height=“160″]

Prišli obmeny v zostave a o štyri roky neskôr ste prišli s albumom Another day, another face, ktorý bol opäť niečím novým a iným…

No už Kričím o pomoc bol nahrávaný v úplne inej zostave ako bola možno len rok pred tým. Po nahratí sa znovu zostava zmenila, vlastne ono to tak išlo stále dokola, no trochu sa to na čas ustálilo a mohol sa pripraviť album Another day, s novým spevákom a gitaristom. Bol viac-menej spievaný po anglicky, tvrdší a určite úplne iný ako ten z pred štyroch rokov. Na skúšobni sme boli zatvorení tri štyri krát do týždňa a úplne sme boli zažratí do hudby. Škoda len, že sme nemali dostatok skúseností v štúdiu a s producentskou prácou, to nemáme ani doteraz, inak by ten album bol zvukovo a technicky trochu lepší.

Áno, táto vec naozaj doplatila na nekvalitný zvuk… Možno tiež by stálo za to niečo z toho nanovo nahrať.

Nanovo bola urobená skladba Poď sa baviť  na albume Unity99 a oprášili sme aj Posranú situáciu, ktorá je na albume Zovretá päsť a pravidelne sú na na všetkých playlistoch.Nad inými uvažujeme tiež, ale je to taký istý prípad ako s pesničkami z Kričím o pomoc. Nehrávame mnoho skladieb, ktoré by sme si radi zahrali naživo, no to by koncert trval až moc dlho.

Neskôr prichádzajú prelomové albumy Unity 99 a Ab initio ad finem a množstvo koncertov. Boli ste jednou z prelomových kapiel, ktorá opäť obnovila ducha Oi scény u nás, ktorá zažívala v tých rokoch veľký návrat obrovskú popularitu. Pribudlo množstvo Oi kapiel. Vrcholom určite boli dnes legendárne výberovky Czech & Slovak Streetkids, kde sa celá táto vtedajšia scéna zišla.

Po nahratí Another day… sme vyhodili po nezhodách speváka a do pol roka sme mali hotové nové skladby na Unity 99. Zrazu nastala v hlavách úplná zmena v myslení, všetko bolo zrazu iné, na koncerty začali chodiť úplne iní ľudia, bola to ozajstná vlna a my sme prestali riešiť komplikované hudobné postupy a začali sme sa viacej venovať zábave a pitiu piva. Asi to celé naštartoval koncert Agnostic Front + Dropkick Murphys v 98. v Bratislave, ktorý nás úplne omráčil. Vedľa nás v klube zrazu sedel a pil pivo sám veľký Stigma a na pódiu do toho začali hrať svoje intro DKM na gajdách, ktorých tu ešte skoro nikto nepoznal. Tie časy sa už asi fakt nevrátia. No netreba byť moc nostalgický, radi budeme ešte spomínať aj na to čo sa deje práve teraz.

Výberovky StreetKids boli skvelá vec, škoda že dnes už nič také nefunguje, aj keď občas nejaká kompilácia vyjde, no už asi nie s neznámymi kapelami. Aj tak už nikto pomaly nekupuje cd-čka a všetky kapely si nájdeš na bandzone. V tej dobe ešte niekto chytil toho nápadu a vydal pár kompilácií Punkrock made in Slovakia.

[youtube id=“sztuQm_OrGo“ width=“620″ height=“160″]

Popularita Oi! kapiel čiastočne upadla a dnes už ich prežilo naozaj málo oproti vtedajšej dobe. Aj Začiatok konca ohlásil koncom minulého desaťročia koniec…

Popularita ani neupadla, len skôr sympatie, kvôli postupnej infiltrácii pravicových ľudí a názorov do scény. Aj nám začali vadiť divní ľudia na koncertoch, takže sa nečudujeme nikomu, kto prestal mať rád Oi! Scénu. Zrazu všetko bolo len o prázdnych rečiach a aj v kapele sa ohlásila ponorka. Po výmene bubeníka a návratu Ludwaisa kapela ešte vydala album Morskí vlci a živák z Rock café Praha, no niekedy v roku 2007 sa to radšej z personálnych dôvodov ukončilo.

Ale všeobecne bolo v minulom desaťročí oveľa viac ľudí na koncertoch, výchadzalo viacero nových albumov a kapely vznikali ako huby po daždi. Dnes je významne menej koncertov a ľudí na koncertoch je tiež výrazne menej, počet akcií v rôznych oblastiach Slovenska ubudlo…

To je pravda, asi to má za dôsledok dnešná digitálna doba, pohodlnosť a povrchnosť mnohých. Ľudia sú fajnoví, furt sa na niečo sťažujú, sú leniví atď. Ono by to bolo vhodné aj na sociologický výskum, nie tu na pár riadkoch to rozobrať. My však stále čakáme, že kedy príde znova nová generácia, ktorá sa chytí starých koreňov a všetko znovu ožije. Vždy radi vidíme, keď pribudne nová kapela, ktorá čerpá z koreňov a vie aj pritom hrať a vie, čo chce, alebo keď stretneme na koncertoch nových ľudí, či už HC kids alebo Oi!, s ktorými sa dá pokecať a neprišli sa len ožrať, poválať sa po zemi a zaspať pri prvej kapele. A taktiež radi vidíme starých známych, čo sa nezmenili a stále ich to baví.

[youtube id=“9WI0HBXxf3I“ width=“620″ height=“160″]

Prišla nová formácia D.N.S.J Crew, ktorá však mala krátke trvanie a opäť po čase ste sa vrátili.

Novko so Slaďasom nechceli len tak prestať hrávať. V hlavách mali plno muziky a tak si založili projekt, ktorý mal silný potenciál, no po roku hrania sa Feďo vrátil späť do Topoľčian a tak bolo jasné, že ZK dlho nezostane mŕtve. Chceli sme hrávať len v trojčlennej zostave, hrať viac jednoduchšie, priamočiarejšie, ale radšej sme ešte zobrali medzi nás mladú krv Doda Sparkyho a Trojana. Predsa len to cítiť, že už toľko nevládzeme ani na bare a niekto musí piť aj za nás.

A tie skladby D.N.S.J Crew neplánujete zaradiť do playlistov?

Hrávame len jednu skladbu, Zlú hru. Ostatné sa už nevmestia do zoznamu. Je to skladba z dielne ZK, tak sa nám hrá veľmi dobre.

Nedávno ste absolvovali koncert v domácom prostredí v Topoľčanoch k oslove výročia, čo všetko ešte chystáte?

Rok 2015 sme už ani skoro nemali v kalendári, plánovala sa menšia hybernácia, no všetko sa samo vykryštalizovalo a máme zrazu plno koncertov pred sebou a máme aj pripravený jeden bonbónik. S Foosom z legendárnej kapely Spudmonsters (ale aj Foose, Lifeline…) chystáme spoločný song, tak snáď to dopadne dobre a niekedy na jeseň to bude hotové. Odohrali sme výročný koncert, kde nás fans z Čiech a celého Slovenska veľmi potešili svojou podporou a dúfame, že si tento rok 2015 užijeme ako žiaden iný. Chystáme aj dva videoklipy, ktoré nie sme schopní urobiť, veď za celý čas máme len jedno oficiálne video. A ako všetko čo robíme, aj tie budú z dielne majstra DIY.

[youtube id=“9LLp8XqW3EI“ width=“620″ height=“160″]

Tak to naozaj vyzerá na aktívny rok. Klipy chystáte k niektorým z tých 5 nových skladieb alebo k niečomu inému?

Áno, klipy budú k novým skladbám. Jeden bude klasický zostrih z našich ciest a druhý bude natočený na už tradičnej „rodinnej“ grilovačke, kde sa schádzame spolu s ostatnými kamarátmi z domácich kapiel a ich rodinami, ale možno to urobíme ako verejnú akciu, kde budú môcť prísť všetci čo nemajú zrovna čo robiť, chcú si zahrať futbal, dať pár pív, dobre sa najesť a ešte k tomu sa predtrčiť pred kameru.

Související

Back to top button