LPRecenze

Zachte G Harde P ‎– Zachte G Harde P

V barevném rozevíracím obalu, bazírujícím na využití počítačových grafických efektů (což není právě můj šálek kávy), se ukrývá debutní album nizozemské kapely s nezvykle znějícím jménem Zachte G Harte P.

Nizozemí produkovalo skvělé punk kapely od jeho samých počátků a mnoho z tamních jmen dnes platí za ceněné kultovní klasiky. Totéž pak platí o tamní hardcore punk scéně let osmdesátých. Zachte G Harde P ovšem svou inspiraci čerpají především v pozdních letech sedmdesátých, jen dochucenou trochou ponurosti. Klasické střednětempové písničky, ala Kalifornie v létě roku 1979,  se prolínají s pomalejšími věcmi, které by klidně mohly pocházet z dílny Dead Moon či Wipers (ostatně vykrádačku loga těch prvních najdete na etiketách této desky, takže je zřejmé, odkud vítr fouká). Navíc tu dostanete dávku melodií v rodné řeči členů kapely, což po pravdě u kapel z této země není zas až tak časté, neb angličtina dlouhodobě dominuje tamnímu punku, a i dík tomu holandština vnáší do nahrávky svým způsobem punc jisté exotičnosti a svébytné nemelodičnosti. Z mého pohledu jsou nejsilnější okamžiky desky v těch ponuřejších polohách, jako třeba v písních Ik Wil Niet Meer nebo Kooitje. První strana ovšem vrcholí totálně klasicky punkovou záležitostí Einde Der Tijden s jednoduše vlezlým nosným rifem a stejně působícím vícehlasým popěvkem.

Vlastně mi trvalo několik týdnů, než jsem se dostal k tomu, do celé desky se ponořit, a ta pak v potemnělém podzimním podvečeru začala poznenáhlu naprosto skvěle fungovat. S tímto pocitem obracím stranu a dostane mě dechovou sekcí okořeněná Krom, aby mě jen utvrdila v tom, že debut Zachte G Harde P je vážně parádní deska a nic na tom nezmění ani pro našince prazvláštní název. Ostatně jak asi působí na cizince názvy místních kapel, se raději nechci domýšlet.

Info

Label: blackdeathrecords.com

Rok vydání: 2013

Tracklist

 1. Doe Di Doe Da
 2. Driedelig Decadent
 3. Pure Paniek
 4. Ik Wil Niet Meer
 5. Laat Maar Vallen
 6. Kooitje
 7. Einde Der Tijden
 8. Krom
 9. Morgen
 10. Trofee
 11. Kannibalisme
 12. Weg Hier
 13. Sex Op De Maan
 14. De Irritante Man
 1. Ik Wil Niet Meer

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button