Rozhovory

Wiegedood: Význam tvorby neservírujeme na stříbrném podnose. Ať si ho lidé najdou sami

Wiegedood je jedno z těch méně známých jmen letošního ročníku Brutal Assault. Přesto stojí za pozornost. Tříčlenný black metalový projekt z Belgie je součástí Church of Ra, uskupení hudebníků a kapel, mezi něž patří i dobře známé skupiny jako Amenra nebo Oathbreaker. A právě v těchto kapelách také členové Wiegedood působí. Kapela, jejíž jméno je do češtiny možné přeložit jako „Smrt v kolébce“, vydala zatím tři alba. Všechna nesou název De Doden Hebben Het Doed. Co se pod tímto názvem skrývá? Jak se dělá black metal bez basové kytary a několik dalších témat jsme probrali s bubeníkem Wimem Coppersem.

 

Všichni tři ve Wiegedood hrajete i v jiných kapelách, z nichž některé jsou hodně aktivní. Jak těžké je najít si dost času ještě pro Wiegedood? Tím spíš, když se kapela stává čím dál známější?

Stojí to a padá na vzájemné komunikaci. Snažíme se spolu domlouvat, jak jen to jde, a to i nad rámec toho, co je nutné. S Oathbreaker to je teď v pohodě, dohodli jsme se, že v roce 2018 nebudeme hrát žádné koncerty. Zato ale začneme brzy pracovat na nových písních. S Amenra je to komplikovanější, bylo nutné pro to něco obětovat. Rušili jsme nějaké koncerty, festivaly, nebo i tour, protože Levy (kytara, zpěv) slíbil, že bude na tour právě s Amenra. Několikrát ale místo něj v Amenra zase hrál někdo jiný, zatímco my byli na tour s Wiegedood. Není to ideální, ale vždycky se snažíme, aby to nějak fungovalo.

Při pokusu o překlad „De Doden Hebben Het Doed“ jsem skončil s něčím jako „mrtvým se dobře daří“.  Je ten překlad správný? A proč je pro vás tahle věta tak silná, že jste s ní pojmenovali svá tři alba?

Je to v podstatě dobře. Všechna alba jsou věnována Florentu Pevée, mému příteli, který přišel o život, když byl ještě hodně mladý. Je to můj způsob pro to, jak uctít jeho památku, a to i proto, že jsme nikdy nedostali šanci se jeden s druhým rozloučit. Také jsme cítili, že jsme po prvním takhle pojmenovaném albu neřekli vše, co jsme chtěli. Pokud si poslechneš všechny tři alba za sebou, je v tom jasně cítit vývoj. Alba spojují i jejich covery. První vznikl v místě, kde jsem vyrostl a kde žiju, druhý tam, kde žije Gilles (kytara), a třetí, kde se narodil Levy. Nyní konečně cítíme, že jsme připraveni na něco nového.

[youtube id=“j5fECeGxkEw“ width=“620″ height=“360″]

Jaký je význam toho symbolu na album coverech?

Ten znak vytvořil umělec Fia Cielen. Je velmi jednoduchý, jedná se o mix run, který by se dal vyložit právě jako Wiegedood. Stejně jako znak sám je pro nás důležité i to, kde na každé té fotce stojí. To asi moc lidí při pohledu na ně nenapadne, pro nás je to ale dost důležité.

Říkáš, že jste připraveni na něco nového. Takže nebude De Doden Hebben Het Doed IV?

Bezpochyby bude brzy nová hudba. Jak už jsem zmínil, vše, co jsme chtěli říct, jsme už řekli a teď je chvíle, kdy chceme začít s něčím novým. Máme otevřeno spoustu možností. Co bude dál, se ukáže. Nějaké nápady, kam se vydat dál, máme, ale pořád jsou to jenom nápady.

O čem nejčastěji zpíváte? Souvisí to právě s tematickým propojením alb?

Texty jsou vždy odrazem Levyho pocitů během jejich psaní a skládání. I v tomhle případě je na albech cítit jasný vývoj. Nikdy jsme se naše texty nesnažili moc šířit a vysvětlovat. Budeme radši, když si v tom každý najde to, co v tom bude cítit on sám.

Ve Wiegedood nemáte basáka. Jak moc velký rozdíl je to při skládání nových věcí? Cítíte někdy potřebu tam tu basu prostě přidat?

Největším rozdílem je, že se musíme více soustředit na melodie, než kdyby nás bylo více a měli bychom basovou kytaru. Taky se snažíme vymyslet nového způsoby, jak ten zvuk typický pro basu v naší hudbě nahradit. Pokaždé, když vymýšlíme nové riffy, a jedna z kytar se pohybuje ve hlubších tónech, tak si musíme dávat dobrý pozor. Basu můžou do jisté míry suplovat i bicí, to je slyšet hlavně při hraní naživo. Přidávat ji ani v budoucnu nechceme. My tři jsme Wiegedood, a jinak už by to tak nebylo.

Jsou nějaké kapely, které inspirovaly zvuk Wiegedood?

Každý z nás má rád docela široké spektrum muziky. Ve Wiegedood může být slyšet Mgla, Gorgoroth, Marduk a mnoho podobných. Zároveň s nimi se tam ale doráží také třeba Steve Reich nebo David Lang. Moc se při psaní nové hudby o ostatní nezajímáme, děláme to prostě podle sebe.

[youtube id=“s-1hFK5YUck“ width=“620″ height=“360″]

V únoru jste vydali videoklip k songu De doden heben het goet III. Ten zachycuje upálení nahého muže nad ohněm. Je to jen snaha šokovat, nebo má video v propojení se songem hlubší význam?

Video má určitě hlubší význam. Ale stejně jako texty ho neservírujeme posluchači na stříbrném podnose. Chceme, aby si v tom každý, kdo to poslouchá, našel to, co v tom sám vidí. Chápeme, že ne každý se takhle snaží sám přemýšlet a že někdo by radši viděl „další metalové video“, kde chlápci v make upu předstírají zpěv vlastních songů. Nejsme taková kapela a ani nechceme, aby nás takoví lidé poslouchali.

V srpnu hrajete v České republice na Brutal Assaultu, bude to vaše premiéra v Čechách? Znáte festival Brutal Assault?

S Wiegedood jsme v České republice hráli už třikrát. A ani Brutal Assault nám není cizí, loni jsem tam hrál s Oathbreaker. Těšíme se, až si tam zahrajeme. A taky že se tam potkáme.

Související

Back to top button