CDRecenze

Walter Schnitzelsson – Mother

Jsou tři, pochází z různých částí Slovenska, potkali se v Bratislavě. Jak přišli na jméno Walter Schnitzelsson je mi záhadou. Stejně tak je mi záhadou, jak to, že materiálu s takto hitovým potenciálem se dostává tak málo pozornosti. Třípísňové EP s názvem Mother už je totiž na světě rok a nikde žádné chvalozpěvy ani vřískající fanynky. Přitom jejich retro snoubící v sobě něco z indie vlny přelomu tisíciletí, Kinks, nakažlivého rokenrolu a blues rocku je v našich vodách tak trochu ojedinělým úkazem.

Na první poslech zaujme kvalitní zvuk, který zachycuje perfektní zvonivé a přitom ostré kytary evokující právě šedesátky, stejně tak zpěv, který v sobě snoubí ležérnost, drzost a místy bluesovou procítěnost.

Titulní a zároveň úvodní pecka s názvem Mother je chytlavý hit. Rokenrolová pecka načichlá Who nebo o tři dekády mladšími Fratellis. Návykový refrén, kde se zpívá „everybody wants to see your mother naked,“ dokazuje, že tohle všecko je hlavně sranda, láska ke staré muzice, radost z hraní a soundtrack k divokým parties, povalování se na pláži v kloboucích a retro hadrech.

Million Years přichází zklidnění, melancholická skladba je spíš klasického střihu pomalejší popové písně, jakou by mohli mít v repertoáru třeba View nebo Kooks. Na první poslech možná nudné a šíleně ohrané klišé, časem funguje dobře a baví.

Závěrečná pecka Keep Me Goin‘ je majstryštyk. Dokonale sedí všecko od bluesových riffů, zpěvu a stylizace do bílých hochů hrajících černé blues, odkazující jednoznačně k Rolling Stones. Kluci jsou skvělí muzikanti a hrají si s aranžemi a umí, no, těžko říct překvapovat, ale zahrát song tak, že nemáte pocit, že by něco chybělo. Spokojeně poklepáváte do rytmu a říkáte si, že tohle je sakra dobrý.

Tahle kapela s podivným názvem rozhodně ví, co dělá, a očividně ji to taky dost baví. Schválně, jestli se jim povede takhle chytlavý a promakaný materiál natáhnout i na nějaké dlouhohrající album.

Tracklist

01. Mother
02. Million Years
03. Keep Me Goin‘

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button