CDRecenze

Vysoké napětí – Jedna scéna

Dneska se mi dostala pod ruku pětičlenná parta ze Vsetína Vysoké napětí a jejich v pořadí třetí placka Jedna scéna z letošního roku. Čtrnáct skladeb ostřejšího skočného ska-punku. Na zahraničních webech jsem zahlédl i nálepku ska-core.

Zvuk kapely se pohybuje ve dvou rovinách, ve většině skladeb se střídají rychlé úderné pasáže s agresivní kytarou, na kterou navazuje klidnější poloha s dechovou sekcí. K slyšení je i mandolína nebo klávesy, o které se postarali kamarádi ze spřátelených kapel. Zvuk je přímočarý, kytara ostrá, dechy melodické. Po téhle stránce není kapele co vytknout.

Po intru se na vás vyvalí první vál Jedna scéna, celkem povedený song o tom, že uvařit dort z punku, hc a grindu a přidat špetku dechové sekce, může být slušná palba. Po něm následující Andro verdan je jak vystřiženej z cikánský tancovačky. V Kriminále si zas kluci vezmou na paškál naše politiky a v songu Polícia zase zjistíte, jak se hraje hardcore punk ve Vsetíně. Následující OSA se mi líbí asi nejvíc na celém albu, nakonec nás totiž „osáci“ naučí zpívat i pozpátku. Jak Souostroví gulag, tak Obraz hrdiny mají chytlavou melodii, která by určitě na festivalu roztancovala stovky nohou.

[youtube id=“sfrPgceYeTo“ width=“620″ height=“360″]

Osobně nejsem moc velkým příznivcem prvoplánových textů bez jakýchkoliv metafor, sázejících na jednoduché rýmy typu „Na pankáče to se ska ska ska ska skáče, prach ve víří tělo poguje, a na všechny tupé nazi sráče každý správný punkáč fuckuje“ nebo slovní spojení jako „hrdiny – piliny“. Na druhou stranu Příběh nebo Agresor se mi osobně zdají vydařené. Zbytek textů se nese až na výjimky v klasickém duchu většiny českých punkových kapel. Najedneme zde typycká punková klišé jako Gulag, Good Night White Pride, Osa, Polícia atd. Kapela si nebere servítky a postupně to natře skoro všem. Najdeme tu i jednu píseň v cizím jazyce.

O zvuk a mastering se postaralo vsetínské studio Soundtormentor. Celé CD je zdarma ke stažení na kapelním bandzone profilu, kde si můžete stáhnout i podklady k tisku bookletu, za což patří kapele nemalý dík.

Na domácí poměry není CD vůbec špatné a jde vidět, že si s ním kapela dala dost práce. Pokud patříte mezi příznivce typického zvuku českých „festivalových“ ska kapel, nejspíš se vám bude tahle placka líbit. Pokud vám při čtení této recenze hrajou v pozadí Madness, tak nejspíš ne, ale tím rozhodně nechci říct, že by nebyla slušná.

Info

Rok vydání: 2013

Label: DIY

Tracklist

01. Intro
02. Jedna scéna
03. Andro verdan
04. La Santa Maria
05. Kriminal
06. Polícia
07. OSA
08. Souostroví Gulag
09. Obraz hrdiny
10. On l’úbi sav
11. Good Night White Pride
12. Příběh
13. Agresor
14. OlympijSKA
Back to top button