LPRecenze

Vychcaný Knedlíky! – Nová doba starý neštěstí

Véva svým vydavatelským entuziasmem výrazně napomáhá životu místního punkového podzemí a dík tomu se nepřehlédnutelně rozšiřuje množství nahrávek končících v drážkách gramofonové desky.

Exemplárním příkladem budiž LP kapely Vychcaný knedlíky. Nebudu tvrdit, že jsem na toto jméno odborník. Její název registruji dlouhé roky z letáčků na koncerty v Modré Vopici nebo XT3 a občas ho někdo použije jako exemplární příklad jména v rozhovorech o bídě českého punku (čímž jim bylo, jak ukážou následující řádky, poněkud křivděno). Je vlastně otázkou, jak název Vychcaný knedlíky chápat. Jako klasický puberťácký nonsens ve stylu „čím debilnější název si dáme, tím víc jsme punk“? Nebo jako sarkastické zrcadlo vychytralosti hokynářských slušnočechů, na které označení „vychcaný knedlík“ sedí jako vyšité? Každopádně dle názvu prvoplánově člověk více méně očekává standardní pivní, rádoby vtipný knedlo zelo punk (a sakra, už zas jsme u toho knedlíku).

To, co se ukrývá v drážkách, je ale v zásadě rychlý hardcore punk s fůrou metalových kytarových rifů a rozeřvaně nasraným zpěvem. Navazuje se tu v zásadě na místní hardcore přelomu osmdesátých a devadesátých let, ať již vědomě, či mimoděk, a to jak hudebním projevem, tak i „humorným“ obsahem textů. Napadají mě třeba DDŽ, ovšem s výrazně současnou zvukovou estetikou produkce. Dá se říci, že po stránce zvukové a rifové je pro mě nahrávka příjemným překvapením. Kapela má energii, kytarové nápady mají šmrnc a jsou chytlavé, celek jede jako dobře promazaný stroj, aniž by se zásadněji zadrhl.

Textová stránka je ovšem rozháraná. Je tu dávka sarkasmu, komentující s humorným nadhledem vlastní životy i okolní svět a také srovnatelná porce rádoby vtipné trapnosti v podobě písní o ranním vyměšování a podobně. V těchto momentech si říkám, že kapele by mnohem více slušelo zpívání v nějakém jazyce, ve kterém nerozumím ani slovu, jenže na druhou stanu je to asi autentická „známka punku“, nebo alespoň jedné jeho podoby, a kapel, zpívajících obdobné záležitosti v jiných jazycích jsem bez sebemenšího pozastavení s nadšením poslouchal za svůj život bezpočtu. Vychcaný knedlíky jsou tak jakýmsi místním ekvivalentem pozdější tvorby Dayglo Abortions, kteří s fekální tématikou i metalovým soundem taktéž s oblibou operovali, aby atakovali hranice trapnosti a občas je bez skrupulí překračovali.

[youtube id=“MYIOVYASp3k“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: Véva Records (veva_records.punk@seznam.cz)
Rok vydání: 2020

Tracklist

1. Indoor Specialist
2. Není to omezenost?
3. Zdálo se mi, že brečí
4. Planeta pořád ne
5. 8 kulohlav
6. Budoucnost rakoviny životem
7. Beatles jsou na lásku moc mrtví
8. Cigára
9. Is Layer
10. Macháčkův tanec v extázi
11. Jaký je to bejt idiot
12. Právo veto bez argumentu
13. Nenávidíme to co crusteři
14. Sobeckej parchant
15. Ranní sraní
16. Henry Mancini, Peter Sellers & P. Kalandra
17. Free Hate i pro tebe
18. Knedlík punk

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button