Rozhovory

Volume: Písanie textov je taká verejná spoveď

Volume z Trenčína sú na scéne už nejakú dobu, majú za sebou neskutočné množstvo koncertov a štyri albumy. V minulom roku uskutočnili Pravá Tvár Tour, ktoré ukončili dobročinným koncertom pre trenčiansku neurológiu. O tom, čo ich k tomu viedlo, čo si myslia o coverbandoch a kde berú inšpiráciu, nám povedal viac ich spevák Majo.

Máte za sebou Pravá Tvár Tour. Na poslednom koncerte tejto Tour ste vyzbierali Trenčianskej neurológii skoro 1600 €. Ako vznikol nápad spraviť túto zbierku?

Keď sme plánovali toto tour, tak sme si povedali že chceme, aby bolo dlhšie ako tie predtým. Prvý koncert tour sme robili zbierku pre Trenčiansky útulok, a tak sme sa rozhodli Pravá Tvár Tour aj zakončiť s dobrou myšlienkou. Posledný koncert sme venovali zbierke pre Trenčiansku neurologickú ambulanciu vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne a výťažok sme sa rozhodli venovať tým, ktorí to naozaj podporujú.

Prečo práve názov albumu Pravá Tvár?

Pri písaní textov na tento album som sa trošku viac utiahol do textov, ktoré viac vystihujú túto dobu. Ľudia sa jeden pred druhým iba na niečo hrajú alebo sa iba pretvarujú a pritom je ten človek úplne iný. Potom prišiel song Pravá tvár a bolo jasné, ktorý song bude pilotný k novému albumu a ako sa bude album volať. Tiež Pravá Tvár, pretože sme album nahrávali úplne sami v našom štúdiu bez zásahu niekoho ďalšieho takmer rok. Preto sme mohli ukázať našu pravú tvár práve v nahrávaní.

Vy ste na začiatkoch mali pár songov v angličtine a postupne ste prešli len k slovenčine. Aký je váš názor na to keď slovenská skupina spieva len v angličtine?

Áno, máš pravdu. Prvé songy boli skôr v anglickom jazyku ako v slovenskom. Zo začiatku je to fajn, pretože angličtina je viac spevavý jazyk. Ale pri druhom albume sme si uvedomili: ku*va chalani, veď sme Slováci a ľudia by mali rozumieť našim skladbám! Napísať nadupaný song po slovensky je ťažšie ako v angličtine, ale mne ako textárovi to vôbec nevadí. Rád sa posúvam za svoje hranice.

Kde beriete inšpiráciu pri tvorbe textov?

Tak inšpiráciu beriem z toho, čo zažívam. Snažím sa dať každú jednu emóciu do textu, či už je pozitívna alebo negatívna. Pre mňa je písanie textov taká verejná spoveď a mám rád, keď sa dokáže bežný človek v tom texte nájsť. Preto je lepšie, ak je text v Slovenčine.

Aký je váš názor na cover songy a coverbandy?

Tak môj názor je taký, že zahrať jeden dva cudzie songy na koncerte pre atmosféru je ešte v poriadku, ale ak sa kapela živí z tvorby inej kapely, tak to neuznávam. Ako ak niekto robí coverband skupine, ktorá už zanikla (ako pocta), tak to ešte chápem . Ale zakladať kapelu, ktorá ide cielene len za kopírovaním niečoho, čo už funguje, tak to vôbec neuznávam.

https://www.youtube.com/watch?v=olrDA7SybIU

A vaše plány do budúcnosti?

Momentálne ešte oddychujeme a naberáme sily po našom 10 mesiacov trvajúcom Pravá Tvár Tour 2018. Ale 23. 2. 2019 sa môžte tešiť na nový videoklip. Tento rok sa chceme zamerať na nové skladby a nahrať nový album, ktorý plánujeme vydať v roku 2020. Tomu vydaniu by mal ale predchádzať úplne nový singel. To je ale ešte vo hviezdach.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button