Pozvánky

Vikingové, kovbojové a black metal. Wayfarer a Havukruunu míří do Brna

Black metal má mnoho podob a do své temné náruče pojímá stále více subžánrů a vlivů. Mezi ty očekávatelnější vlivy patří třeba vikingské ságy a nekonečné severské lesy. O něco překvapivější už pro leckoho bude inspirace širou prérií a westernem. Poznat oba zmíněné směry black metalu bude možné 18. dubna v brněnském Kabinetu, kde zahrají finští Havukruunu a zámořští Wayfarer.

Obě kapely patří mezi žhavá želízka ve výhni, kde se v současnosti promíchává black metal s nejrůznějšími vlivy. Takový mix black metalu s vikingy nebo kovboji může obsahovat příslib tragického konce – ovšem ne v tomto případě. Jak Havukruunu tak Wayfarer našli ten ideální poměr a nyní z něj těží na maximum.

Finští Havukruunu, neboli Jehličnatá koruna čerpají jak ze severských mýtů a legend, tak z tamní přírody. Mlhou zahalená panoramata jejich skladeb obsahují kromě zuřivých bouří i těžké melancholické momenty. Tři roky staré album Uinuos Syomein Sota, které otevírá mohutný chorál, rozčeřilo stojaté vody black metalových blogů a žebříčku a Havukruunu se od té doby vezou ve své vikingské lodi na vlně zasloužené popularity. A pomalu připlouvají do Brna.

Zatímco na více či méně úspěšné kombinace vikingů a black metalu je už našinec zvyklý, spojení s westernem může pozvednout nejedno obočí. Wayfarer z Colorada ale tímto spojením kopli do zlaté žíly. Odvážná kombinace vyústila v riffy naplněný metal, který je tak akorát podbarvený prérií, přestřelkami a vlakovými loupežemi. Ta správná míra inspirace vytváří při poslechu Wayfarer atmosféru, za kterou by se nemusel stydět ani velký náčelník. Zatím poslední nahrávka A Romance With Violence atmosférou doslova přetéká, a kapela s ní k sobě přitáhla pohledy velkých zvířat – například labelu Century Media Records nebo kultovního festivalu Roadburn. A teď už sedlá ocelového oře na výpravu za oceán.

Více info o koncertu, který se uskuteční 18.04.2023 najdete v UDÁLOSTI na Facebooku. Vstupenky jsou k mání na serveru Goout.

Související

Back to top button