CDRecenze

Veteráni příští války – Zase na dně

Ve velmi povedeném digipacku mi začátkem roku dorazila zatím poslední deska Veteránů příští války pod hlavičkou Cecek Records. Tahle trojice z Bystřice pod Hostýnem funguje od roku 2009 a album s názvem Zase na dně je jejich druhým v pořadí. Prudká kritika politických poměrů a vojenské angažovanosti, k tomu zhnusení životem a žádná laciná óda na alkohol. To zní slibně.

Veteráni příští války si u všech skladeb drží stopáž mezi dvěma a třemi minutami, track za trackem solidně odsýpá. Oldskůlový sklepní punk v jejich podání ale není nic převratného, navíc ve zvuku nahrávky je trochu utopený zpěv na úkor baskytary. V EP Vzpoura!, které je na CD připojeno jako bonus, mi celkový zvuk přijde o dost lepší, vyváženější. Z celé desky jednoznačně vyčnívá nejpomalejší skladba Nesouhlas, která je temná a depresivní a narušuje monotónnost materiálu nastřádaného na album. V kontextu desky je největším hitem klipová Kde teď jsou, která zase vybočuje ze zbytku nahrávky tématem. Škoda, že Veteráni příští války příliš šetří backvokály, protože když spustí naplno v posledním refrénu písničky Kolotoč, vygradují takový song k mnohem lepšímu dojmu. Po textové stránce ale kapela působí spíš jako stěžovatelé u piva nad těžkostmi dnešního složitého světa. Chybí jim trocha nihilismu a nadhledu. K akci se dokopou, jen když chtějí vypálit parlament. Stejně tak jsou některé rýmy zbytečně jednoduché, což je škoda, protože místy mají Veteráni příští války v textech ukryté světlé momenty. Zapamatovatelným je i použití akustické kytary v písničce Lži, protože najednou znějí jako Get Dead, kterým velí Dáša Fon Fľaša. Jenže dojem kazí nelogicky použitá angličtina a taky refrén „lžilžilži“, který mi prostě do pusy neleze.

[youtube id=“c69RvquOJUg“ width=“620″ height=“360″]

Kapel, jako jsou Veteráni příští války, najdete v každém okresu tucet. Oproti těm ostatním mají ale rozhodně lepší název a umějí se vyhnout většině atributů, které mi na „opravdových“ punkerech přijdou nejapné a hloupé. Sice se nedokáží vyvarovat velké dávce klišé, ale zase ctí tradici. Bez kapel, jako jsou Veteráni příští války, by u nás bylo mnohem méně punkerů, a za to jim patří dík.

Info

Label: Cecek Records
Link: http://bandzone.cz/veteranipristivalky
Rok vydání: 2014

Tracklist

01. Zahrada ticha
02. Veselé oběti
03. Domeček z karet
04. Defenestrace
05. Kolotoč
06. Kde teď jsou
07. Dno II
08. Kdo ví co
09. Nesouhlas
10. Lži
11. Vzpoura
12. Punkrocková armáda
13. Cesta
14. Rozvoj země

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button