LPRecenze

Varukers – How Do You Sleep?

Varukers jsou jedním ze jmen, se kterými je neoddělitelně spjata britská punk scéna počátku 80. let. Skladba na kultovním filmovém dokumentu UK/DK, deska na Riot City Records nebo Rot Records a z vytyčeného směru neuhýbající smršť rychlého britského hardcore punku. Jako jedni z mála své generace přežili rok 1985, aniž by své hudební směřování namířili do jiných vod, aby se ještě před koncem dekády uložili ke spánku. Z toho se probrali ještě před půlí devadesátek, aby pokračovali, kde skončili. Jen hudebně vyzrálejší a vyhranější, ostatně přesně to dokazují jejich po comebackové desky jako EP s příznačným názvem Nothing’s Changed, album Murder nebo jeho následovník How Do You Sleep? Právě posledně jmenované album se s počátkem roku 2016 dočkalo své vinylové reedice.

Nahrávka zastihuje Varukers v jednom z jejich vrcholných období. Jednoduchý d-beatový rytmický atak je doprovázen silnými rify produkovanými metalově nabroušenou kytarou a nezaměnitelným Ratovým štěkavým zpěvem. Metalově středně tempová intro na rozjezd, malé přemostění a už to jede, rychle a naštvaně a se vším sedícím přesně tak, jak má. Sloka, refrén, sloka, refrén, kvílivé sólo, sloka, refrén a je to. Po titulní skladbě na úvod přichází můj osobní hit z desky Gun Cazed Kids s totálně skvělým nosným kytarovým nápadem a zadek nakopávajícím refrénem. Ale on je to vlastně takový standard celé desky, která jede od začátku do konce jako poctivě namazaný nezastavitelný stroj. Třešinkou na dortu podobně koncipovaných desek jsou občas se zjevivší pomalé skladby, jako je tomu v případě Modern For Destruction se skvělým thrash metalovým kytarovým motivem a skandovaným sborem v refrénu. Zároveň právě na této desce najdete i v podstatě nejmelodičtější momenty z tvorby Rata a spol., což někdy není ke škodě věci.

Pětadvacet minut punkové smrště se prožene vaším pokojem a já si při tom jen uvědomuji, že pro punková LP je to asi ideální stopáž. Deska končí dřív, než by jí mohl začít docházet dech a stala se jen další hlukovou kulisou. How Do You Sleep? patří jak k nadprůměrným nahrávkám žánru, tak i k tomu nejlepšímu, co za dlouhá léta své existence Varukers vytvořili.

Varukers touto deskou původně vstoupili do nového milénia a vydali ji na americkém vydavatelství Go Kart Records, nyní o 16 let později je vinyl zpět dík německému vydavatelství Matus Records.

[youtube id=“LIwnEu5TGtI“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: matusrecords.de
Rok vydání: 2000 / 2016

Tracklist

 1. How Do You Sleep?
 2. Gun Crazed Kids
 3. Bleed Us Dry
 4. Modern For Destruction
 5. Memo To Me
 6. Where Is Your God?
 7. As Good As It Gets
 8. No Restrictions
 9. Under Attack
 10. Absolution
 11. Piss Off (I’ve Paid)
 12. Die

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button