LPRecenze

V/A – Pajtás Daloljunk X (Magyar Punk 1982-1986)

Punk existující na východ od železné opony měl svá specifika a především, v závislosti na kulturní politice té či oné země, značně odlišný vývoj. Maďarsko patřilo k těm lehce otevřenějším zemím, zvláště po nástupu perestrojky, nicméně možnosti tamních punk kapel byly, co se týče nahrávání, řekněme do půle osmdesátých let více méně srovnatelné se situací v tehdejším Československu, což vlastně zvláště pro pamětníky může vyznít překvapivě, v kontextu toho, jak uvolněně na nás tehdejší Maďarsko mohlo působit. To, co se právě otáčí na mém gramofonu, je první hlubší vinylová dokumentace oné doby. Nahrávky tamních kapel z rozmezí let 1982 až 86, zkompilované pamětníkem a veteránem tamního hudebního podzemí, Tamásem z Trottel.

Desku startuje trojice songů jedné z legend počátku osmdesátých let – T’34. Živá nahrávka, jako většina toho, co zde posluchač najde. Mladická rozhašenost a amatérismus se pojí se svižnými tempy a pokusy o amatérskou reprodukci tehdejšího ostrovního punku. Vše je ovšem okořeněno unikátně znějícím rodným jazykem zpěvu. Dvě živé skladby s dominujícím zpěvem, který je jako by totálně mimo kontrolu, aby trojici písní uzavírající demo snímek na druhou stranu ukazoval slušný melodický potenciál kapely. Následující Invasio 84 hrají na stejnou strunu, ostatně trička Exploited a Discharge na členech kapely ukazují, odkud vítr fouká, a co víc, nahrávka je i ze stejné doby. Jsou ovšem o poznání rychlejší a zpěv si trochu více pohrává s melodikou maďarštiny. Song New Punks má nesporný potenciál a zároveň působí v kontextu roku 82 poněkud úsměvně, nastolujíc otázku, jak staří byli tehdejší „old punks“ ve východním bloku. S následujícími Biztonsági Tanács se rázem posluchač ocitne v roce 1986, pět písni ze syrového dema předvádí archetypální hardcore punk s nasraným zpěvem a tu a tam nějakou melodickou vyhrávkou. První stranu uzavírají Koordináció B a dvojice zkušebnových demo skladeb z roku 82, ukazují naštvaný raný punk, a ač se na zvuku zevně podepsal neúprosný zub času, mají šarm i písničkovou chytlavost.

Rozjezd B strany obstarává kapela muže za celým tímto projektem, Der Trottel s dvojicí písní z jejich vůbec prvního koncertu, což je sám o sobě unikát. Navíc pro ty, kdož jsou obeznámeni s pozdější tvorbou kapely, bude svěžím překvapením, jak odlišně ve své formativní době Trottel zněli. Je to mladický naštvaný street punk se vším všudy a to včetně stylového pokřikování Oi! Následuje Marina Revue, živá nahrávka se slušnou zvukovou kvalitou a velice dobrý osobitý hardcore punk půle osmdesátých let. Aurora Cirkáló, původní inkarnace dodnes asi nejznámější maďarské kapely Aurora, se prezentuje dvojicí demo skladeb z roku 84 s ječícím dívčím zpěvem. Závěr obstarávají Tizedes Meg A Többiek, po hudební stránce nesporný vrchol desky, rychlý melodický hardcore punk se vším, co k tomu patří, a navíc s na poměry těchto archivních nahrávek velice solidním zvukem.

Pro svět se tu otevírá jedna dosud poněkud opomíjená část mozaiky punkového kaleidoskopu. Kapitola jedné punk scény, která byla navíc v mnoha ohledech velice blízká té naší. Deska pro všechny, kdož se zajímají o punk v jeho historickém kontextu, o punk na naší straně železné opony, i pro ty, kteří hledají určitou exotiku. V tomto případě jde navíc o exotiku přímo za našimi humny. Při poslechu si navíc nějak uvědomuji, jak podobně počátečnímu československému punku ten maďarský zní.

[youtube id=“G_VX9cbktiY“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: trottel.hu
Rok vydání: 2017

Tracklist

1.       T’34 – Kispolgári Anarchia

2.       T’34 – Kossuth-Címer

3.       T’34 – Kisérleti Zene

4.       Invazió 84 – Dolgozz És Zabálj

5.       Invazió 84 – Kummunista Szombat

6.       Invazió 84 – Nem Punks

7.       Biztonsági Tanács – Hol A Nagy Igazság?

8.       Biztonsági Tanács – Tereszínü Moszkvics

9.       Biztonsági Tanács – Minden Lehetett Volna Másképp

10.   Biztonsági Tanács – Csábos Kislány

11.   Biztonsági Tanács – Hol A Nagy Igazság?

12.   Koordináció B – Korlátlan Pszichikai Terror

13.   Koordináció B – Ki Az Aki Provokál

14.   Der Trottel – Sárga Esö

15.   Der Trottel – XX. Századi Kultúrember

16.   Marina Revue – Zúg A Volga

17.   Marina Revue – Ne Aggódj A Kormány Miatt

18.   Marina Revue – Romantika

19.   Auróra Cirkáló – Hánynom Kell Az Emberektöl

20.   Auróra Cirkáló – Robotok

21.   Tizedes Meg A Többiek – Zuhanj Te Bombázó!

22.   Tizedes Meg A Többiek – Zárul Az Ajtó

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button