Reporty

Ukrajinský duel v Kabinetu Múz: Stoned Jesus a Somali Yacht Club

Stoner metalový svátek! Zhulený útok z Ukrajiny! Večer v zajetí těžkotonážních kytarových rifů! Říkejte si tomu jak chcete, každopádně je to tady. Dvojice kapel: Stoned Jesus a Somali Yacht Club, dnes připlouvají do Kabinetu Múz v Brně. A ten už je po několikáté za tenhle podzim sold out.

Být první v pořadí bývá na koncertech často pěkně nevděčný. Tentokrát ale neplatí. Na Somali Yacht Club čeká pod pódiem plno lidí, z nichž někteří přišli výhradně na tuhle ukrajinskou post rockovo-stonerovou senzaci. A SYC opravdu nejsou jenom nějaká předkapela, jejich hudební produkce je naživo neskutečně podmanivá a trojice působí navýsost přátelským a uvolněným dojmem. Takový přístup jim Brno vrací nazpátek hned dvakrát. Dlouhé promyšlené kompozice místy doplněné o tvrdší a místy zase odlehčenější zpěvy za sebou zanechávají rozjásaný Kabinet, který se na konci setu dlouho, ovšem marně, dožaduje přídavku.

Zatímco se Stoned Jesus připravují k hraní, rýsuje se tu přátelský a vyrovnaný ukrajinský souboj o větší přízeň Brna. I já, jako fanboy Zhuleného Ježíše, se během prvních minut jejich setu těžko bráním pochybnostem o tom, že se možná nejlepší současné stoner metalové kapele v Evropě podaří Somali Yacht Club naživo udolat. Nakonec to ale Stoned Jesus strašně rozbíjí a získávají si i ty nejzarytější kytarové ateisty v sále. Dlouho budovaná hutná atmosféra exploduje rychlými party a srší ven skrze energií nabitou show kapely. Nálada je tu dneska naprosto famózní, ze všech září spokojenost. Stoned Jesus střídají zarytě stonerové starší pecky, při kterých publikum skanduje Let it grooow, s novějšími kousky, které místy sklouzávají k progresivním kytarovým kouskům a občas působí, až jako by kapela na pódiu jenom jamovala. Funguje oboje, závěrečnou a největší extází je ale stejně song I’m The Mountain, který je naživo opravdu povznášejícím zážitkem.

Na rozdíl od Somálského jachtařského klubu se Stoned Jesus nechávají přemluvit, anebo jim je dovolen přídavek. A tak nakonec přicházejí i roboti. Rychle a drtivě, jako poslední exploze energie tohohle večera. Ukrajinský duel tak nakonec vyhrávají Stoned Jesus, prohru si ale dneska v Kabinetu rozhodně nepřipisuje nikdo.

Související

Back to top button