úhel pohledu

ÚHEL POHLEDU: Nobelova cena míru pro Vladimira Putina?

Nobelova cena míru za rok 2013 zná od minulého týdne svého laureáta, ocenění udělované norským Nobelovým výborem získala Organizace pro zákaz chemických zbraní. Nominací se letos sešlo nejvíce v historii a jako každý rok se mezi nimi objevila řada kontroverzních jmen. Jedním takovým byl i Vladimir Putin, kterého navrhovali ruští aktivisté za jeho roli v syrském konfliktu. Jak byste se tvářili, kdyby cenu získal? A co si vůbec o Nobelově ceně myslíte?

 

Martin Suicide (Kids and Heroes)

Úvodem musím říci, že je mi nesmyslná instituce, nesoucí název Nobelova cena míru, navýsost ukradená. Ovšem poté, co ji získal zástupce největšího globálního teroristy, regulérní zločinec proti lidskosti a muž, který stojí za X válečnými akty v posledních letech – Obama, tak v kombinaci s Putinem by pak celá cena dostala již naprosto orwellovsky „newspeakový“ rozměr. Zač jako dostal člověk jako Obama, pod jehož taktovkou Spojené státy zabíjí lidi po celém světě, vedou permanentní agresivní války, vytvořili globální špehounskou síť, jež leze do soukromí všem a vězní lidi v koncentračních táborech, cenu za mír? Nehnul proti ani jedné z těch věcí prstem. Pouze pokračuje ve stejné imperiální agresivní politice, jakou aplikoval jeho idiotský předchůdce, ale stejně dostal tohle ocenění. Tak vlastně proč ne Putin? V reálu byl Putin tím, kdo se v syrském konfliktu postavil na rozumnější stranu, a tak se stal figurou částečně reprezentující stranu menšího zla. Proč se tak zachoval a co je za tím, je otázkou celé koncepce mezinárodní politiky Kremlu a mnohem více to je o strategických zájmech ruského impéria, než o touze po míru z jakékoliv strany, o tom si samozřejmě nedělejme iluze. Jde tu o moc a sféry vlivu, obyčejní Syřané jsou u zadku jak Putinovi tak Obamovi stejně tak, jako jsou jim u zadků jejich vlastní občané. Jde tu nakonec pouze zájmy jejich chlebodárců a jako takové je nutno politické kroky jak Bílého domu, tak i Kremlu vnímat. Washington je ovšem v tomto ještě v mnohem slouhovštější pozici vůči těm, kdož tam na politické scéně hrají své loutkové divadlo, to je ale již naprosto odlišná otázka. Mimochodem, na letošní Nobelovu cenu míru bylo nominováno 259 figurek a organizací, nemám náladu projíždět jednotlivá jména, ale nepochybuji o tom, že se mezi nimi najdou i bizarnější persony, než je zrovna Putin.

Martin

Pavel (Papagájův Hlasatel Records)

Já bych se tvářil normálně, takže zevlácky s mírným nadhledem a ušklíbající se. Protože, když ji vyhrál dement Barack Obama, toho času prezident USA, proč by ji nemohl dostat dement Vladimir Putin, toho času prezident Ruské federace. Co víc dodat…

Pavel - PHR

Rudee (Degradace)

Nobelovka už byla udělena, no a Putin ji nezískal. Nemyslím si ani, že byla nějaká naděje, že by se tak stalo. Nicméně si myslím, že s Nobelovou cenou za mír to nebude až tak žhavé a bude to podobné, jako je tomu u jiných ocenění. Je to jen taková formalita a těch skutečných bojovníků za mír se to určitě nijak nedotkne. Nevím, můj názor.

Rudee - Degradace

Sveťo (Slobodná Európa)

Ja som neni jeho fanúšik. Putin je podľa mňa niečo medzi Ficom, Mečiarom a agentom KGB. Ale vôbec ma neprekvapuje, že ho navrhujú. Však medzi nominantmi na toto ocenenie sa pravidelne objavujú podobní zločinci. Tuším aj Obama je (alebo bol) jeden z kandidátov, dokonca Jasir Arafat ju v 1994 obdržal… a podobne. Takže nič prekvapivé to pre mňa nie je. Celý tento svet je chorý a rúti sa do velkých sračiek. Mňa už tieto veci prestávajú zaujímať. Chcem časom predať byt v Bratislave, kúpiť niekde ďaleko od mestskej civilizácie energeticky aktívny dom s hospodárstvom a vlastnou studňou a žiť ďaleko od tohto všetkého, čo najviac nezávislý na tomto štáte. To má pre mňa zmysel. A nie to, či Putin dostane Nobelovku, alebo Obama, alebo iný vrah. A čo sa týka tej Sýrie – ja som vždy za mierové riešenia – a v tomto konkrétnom postoji k Sýrii sa s Putinom paradoxne zhodujem, aj keď každý z nás má pre tento postoj diametrálne odlišné motívy.

Sveťo - Slobodná Európa

Štěpán (N.V.Ú.Butterfly Killers)

Za svoji osobu to považuji za lapsus a vlezdoprdelnost. Tenhle člověk je demagog s mýtem kultu osobnosti, směšný a bohužel nebezpečný rádoby superman s totalitními manýrami zastíranými veřejným blahem. Takže pokud Nobelovu cenu dostane, vidím to jako průser a ztrátu soudnosti výboru pro udílení této ceny, nebo spíš účelové kupčení ve snaze naklonit si mocipána.

Štěpán - NVÚ

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button