EPRecenze

RECENZE: Two Words – Pledge Of Allegiance

Ať již si o covidových časech myslíme cokoliv, do značné míry fungují jako efektivní kreativní akcelerátor. Jedním z jeho mnoha produktů je kapela Two Words. Italský hardcore, v jehož sestavě se sešli ex-členové kapel jako I Deny, By All means, Product, Ageing nebo Think Twice.

Právě na totálně amerikanizované pojetí hardcore, prezentované částí ze zmíněných kapel od počátku devadesátých let, Two Words přímo navazují. Pokud se vypravíte zpět v čase, zaregistrujete zajímavou proměnu, kdy se během několika sezón původně specifickým lokálním soundem pyšnící se italský hardcore stal čirým klonem amerického hardcore konce dekády se vším všudy. Globalizace hardcore byla tehdy stále ještě v plenkách, dnes standardní komplexní uniformitu přinesly až dny následující. Teď jsme ale o tři dekády později a Two Words tak vstupují do poněkud odlišných vod, ač je čeří za pomoci stejných cviků.

Two Words servírují hardcore, navazující na odkaz kapel jako Youth Of Today, Insted, Chain Of Strength nebo o dekádu mladších Better Than a Thousand. Hardcore takový, jaký je s oblibou označovaný jako „youth crew hardcore“. Nakolik je relevantní používat takovou škatulku u kapel, jejíž členové jsou při nejlepším ve věkové katagorii 40+, či spíše 50+, je otázkou. Osobně ji v takových případech považuji za poněkud úsměvně pitoreskní. Ale toho je ale v této odnoži rocku fůra, stačí se podívat na obstarožní prošedivělé chlápky do omrzení křičící I will stay young till I die. Každopádně, odhoďme poněkud zavádějící nálepku a řekněme si, že Two Words s přehledem ví, jak efektně naservírovat osvědčené triky.

Jak vyplývá již z přirovnání o pár řádek výše, jejich pojetí hardcore čerpá z pozdně osmdesátkového straight edge, ovšem doplněného o moderní vyznění zpěvu, a především pak zvuku, který má navýsost post-90‘s koncept. Stylové rychlé sloky a refrény tu následují pomalé pasáže se skandovanými sbory. Ano, jsou to všechno sub-žánrová klišé na entou, ale jsou funkční a v podání Two Words mají svou nezpochybnitelnou sílu i osobitost. Tu umocňují i špetkou melodie v pomalé From The Heart, která je svou epicky emotivní atmosférou jedním z nejsilnějších momentů desky.

V globálu sice kapela servíruje naprosto předvídatelné, leč stále funkční triky, spojené s tím, čemu se v kontextu straight edge v devadesátých a nultých letech také říkalo „old school“. Jako výrazné plusy tu funguje hned několik aspektů, to znamená cit pro chytlavé rify, frázování zpěvu a ze všeho nejdůležitější – absence metalu. Jsou to svým způsobem stále Think Twice, jen o tři dekády zkušenější a suverénnější, ale pořád se stejným étosem. Ostatně kapela to, nač navazuje a čím je inspirována, hrdě prezentuje na obalu, ať již fotkou na zadní straně nebo děkovačkou.

Ve svém stylu mi Two Words nakonec naservírovali příjemné překvapení.


Rok vydání: 2021
Label: Goodwill Records
1. Circle Of Life
2. Point Of No return
3. Dreams
4. Destiny
5. From The Heart
6. Two Words

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button