Reporty

Trojkřest Slapdash Rockabilly, Mordors Gang a Moonshine Howlers

Taky se vám zdá, že se rockabilly scéna začíná konečně pořádně rozjíždět i ve střední až východní Evropě? Polsko, Slovensko, Maďarsko… U nás máme také několik zajímavých projektů, které stojí za pozornost a na jejichž koncertech člověk potká dívky v šatech z padesátých let a s květinou ve vlasech a potetované gentlemany s napomádovanými vlasy a ve stylovém ohozu. S oblibou rockabilly roste i zájem o všemožné druhy rock’n’rollu, garážově-surfových projektů a country mixované s punkem. Jednou ze zastávek mini turné u příležitosti křtu tří nových alb tří skupin byl i plzeňský klub Divadlo Pod Lampou. Těmi skupinami jsou pražští Slapdash Rockabilly, dále Mordors Gang, domácí legenda, hrající česky zpívané rockabilly s k potrhání vtipnými texty, a nakonec country punkový projekt některých lidí ze scény, kteří působí v několika kapelách (Gegen  The Rocket Dogz) nebo dokonce vlastní obchod se stylovým oblečením (Rafan  Queens Of Everything, Carlos & His Coyotes, Bad Tones), The Moonshine Howlers jest jméno posledního kulturně – zábavného tělesa. Když se sejde takový koktejl, je to záruka dobré zábavy a hell-of-a-party!

Slapdash RockabillyBěhem zmíněného mini turné bylo v Lampě možno zakoupit všechna tři nová CD za výhodnou cenu 500 peněz, čemuž hudební nadšenec nemůže odolat. Jak už je v klubu Pod Lampou zvykem, na rock’n’rollové mejdany je vždy natřískáno (viz klasická párty Silvestr pro nedočkavé), i tentokrát se sešlo mnoho lidí, bažících po hudbě, která oživuje starého ducha doby a nakopává nemálo prdelí svou taneční energií.

Jako první se ke slovu, nebo spíše k hudbě, dostali Slapdash, neo-rockabilly kapela z Prahy, která mě pokaždé dostane svou energií, a při prvním songu a prvním pivu letím na parket. Ani v Lampě mě nezklamali. Slapdash mají v repertoáru covery legendárních pecek i vlastní tvorbu. A když už vytáhnou vlastní triumfy, stojí to za to. Fanouškovi původního padesátkového rockabilly i Stray Cats nebo Sharks se zaručeně bude zamlouvat slapdashácký flák Born To Be A Devil Girl. Na koncertě ale zazněly i covery z nového alba Rockabilly – It’s All ‘Round. Mně se zatraceně zamlouvala Chattanooga Choo Choo, naprostá klasika, kterou hrál už Glenn Miller se svým bandem a po něm nepřeberné množství interpretů, zahrnující i Andrews Sisters. Trocha hudební historie… Novější už byla pecka Dva roky jezdím bez nehod, kterou mají Slapdash v repertoáru coverů již delší dobu. Poslední bombou, která mně utkvěla v palici, je také cover, nicméně cover od spřátelených Mordors Gang – Každý ráno na mašinu sedám. Při tomto songu také u Slapdash hostoval na kytaru hrající frontman Mordorů, Petr Hrabák. Slapdash přesně vystihují mé oblíbené heslo. Rockabilly is back in town!

The Moonshine Howlers. Další hvězdy rock’n’rollového večera. Tedy, žádný rock’n’roll, ale pořádná nálož country! Dokonce k tanci vybízejícího bastard country! A představivší nové album s poetickým názvem Hymns Of Sin And Salvation. A protože v kapele nechybí housle, mandolína ani banjo, má to koule! Od vážně vyhlížejících songů, jako je naléhavá a rychlá Hang ‘Im High, přes alkoholem nasáklou modlitbu ke chlastu, Whiskey Prayer, až po havajsky znějícímu romanticko-brutálnímu ploužáku Wildfire Woman, celou dobu jsem se bavil. A nevadily mi ani neškodné řeči a anglické poznámky zpěváka Briana, které část publika tak vynervovaly. Klasika v podobě kolující flašky Jima také nechyběla, so… Let’s dance!

Dostáváme se ke křtu tří zbrusu nových alb. Součástí křtu byl kromě klasik, jako jsou hromadný nástup zúčastněných na podium, hlášky, smích, šampaňské a hod cédéčkem do davu, i komentář domácího mazlíčka, vlastněného majitelem nahrávacího studia, ve kterém nahrávky vznikly. Jó, není nad psí překvapení.

Trojkřest Slapdash Rockabilly, Mordors Gang a Moonshine Howlers

Mordors Gang a jejich nový kotouč Dream Rider s velmi vtipným titulním obrázkem… Podobně jako u skupiny Carlos & His Coyotes, i u Mordorů skvěle funguje spojení původně anglicky zpívaného žánru s českými texty, které navíc člověka zvednou ze židle svým osobitým humorem a holzmannovským slovíčkařením. Jako výborný příklad funguje song Na Popel z předposledního Mordořího alba Rockabilly Rádio Hlásí Víkend. Během show ale nesmí chybět ani další parádní pecky, jako jsou Pi-Pi-Pi-Pi-Pin-Up Girl, Balada o vačici nebo Beetle-Beetle-Beetlejuice BluesMálokdy jsem zažil, že by set jedné kapely ubíhal tak rychle, její členové měli poté snahu nějak rozumně show ukončit, ale rock’n’rollová horečka jako by byla nezničitelná. Mordoří koncert jsem zažil už tolikrát, přesto se ale na další nálož mordorbilly pokaždý těším jak malej panchart.

Slovo závěrem? Všechny tři kapely nelze než vřele doporučit. Doporučit někomu jako já, kdo se už za léta přeposlouchal angažovaných protest songů nasraných okovaných punx, a má chuť někdy prostě vypnout, dát si „whisky on the rocks“, vytáhnout na parket krásnou a stylovou rockabilly pin up girl a rozjet maximum rock’n’roll!

Celý fotoreport z akce najdete na facebooku.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button