Reporty

Tristní návštěva švýcarské Überyou nezastavila

Na koncert švýcarských hochů Überyou jsem se velmi těšil, protože při poslední návštěvě Plzně mi vyrazili dech. Plzeňský koncert s datem 3. ledna byl pro kapelu poslední zastávkou v ČR v rámci jejího miniturné. Start koncertu byl naplánovaný na devátou hodinu večerní. Do klubu jsme přišli téměř na čas a hned u vstupu nás uvítali větou: „No konečně, vy jste se nám schovávali.“ Zanedlouho mi bylo jasné, co bylo onou větou myšleno.

Kdo zná prostory plzeňské Lampy, tak přidám ilustrující popisek. Dole pod pódiem nebyla ani noha a to doslova. Očekával jsem tedy přetlak návštěvníků v patře u baru. Zde opravdu lidé byli, ale při bližším pohledu se ukázalo, že podstatnou část z nich tvoří muzikanti. Takže dohromady se v klubu nacházelo přibližně 15-20 milovníků muziky.

Čas neúprosně ubíhal vpřed. V této nezávidění hodné situaci musela nastoupit předkapela. Mostečtí Burning Steps se nelehkého úkolu ujali s grácií. Pro mě to bylo první setkání naživo a musím říct, že nebylo vůbec špatné. Burning Steps připravili půdu pro hlavní kapelu večera více než dobře.

Überyou mi v hlavě utkvěli svojí vynikající energickou šou, do které patřilo i zapojení publika pod pódiem. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Ale chudák zpěvák. Je něco jiného pracovat s téměř zaplněným klubem, který byl k dispozici, když dělali předkapelu The Peacocks, nebo s 20 návštěvníky stojícími pod pódiem.

Überyou začali playlist s pro mě neznámými songy, které ale postupně stále větší měrou prokládali špičkovými věcmi z desky Revolütion jako například Born This Way, Old Habits vs. Me apod. Kapela chtěla potěšit alespoň pár dorazivších nadšenců a ihned od začátku do toho pěkně šlapala. Kytaristé pařili jak o závod, zpěvák seskakoval pod pódium mezi publikum, kterému nabízel mikrofon na zpěv sborových popěvků. Procházel se a zpíval mezi lidmi, než ho začala omezovat délka šňůry od mikrofonu. Toto se opakovalo během několika songů. A koncert se valil nekompromisně vpřed. Když po téměř hodině Überyou opouštěli scénu, nechtělo se věřit, že hodina může být tak krátká. Po koncertech obou kapel nastoupil na scénu DJ Tchichiman, který bavil zbytek přeživších mixem skvělé hudby.

Plzeňský koncert byl rozhodně vydařenou akcí, která by si zasloužila důstojnější návštěvu. Občas mě udivuje, podle čeho si plzeňské publikum vybírá akce, které navštíví. Výborné koncerty zejí prázdnotou a tuctové záležitosti se setkávají s poměrně slušnými návštěvami… A co říci závěrem? Ti, kteří nepřišli, mohou jen dlouze zaplakat, přišli o vynikající akci.

Fotoreport najdete zde.

Související

Back to top button