EPRecenze

Trauma 84 – Pachuť šílenosti

První vinylový počin brněnských Trauma 84 následuje jejich dobře přijaté demo a nabízí další dávku jejich nekompromisní hudební smršti. V sestavě se sešli členové Prypiat, Resurgo, Moral Hangover, Zeměžluč nebo Bombatölcsér a zde zúročují své punkové zkušenosti.

Brutalistní a genderově neutrální jekot zpěvu dominuje skladbám, které lavírují mezi melodickými kytarovými nápady a v podstatě standardním splašeným hardcorem, jak ho může posluchač vnímat od 90.  let. Kytarista se nebojí vyšvihnout ve stavbě melodií metalem výrazně ovlivněnou vyhrávku a vyvarovat se pádu do konfekčních škatulek. V těchto momentech Trauma 84 připomínají hardcore pozdních 80. let. Jindy, jako třeba v druhé písni Pachuť šílenosti, kapela staví na naprosto klasickém raw hardcore. Mimochodem, právě tahle skladba dík své energii a gradaci patří k vrcholům EP. Hned po ní následující Nepriateľ všetkého je dle mého pak nejsilnější skladbou z desky. Divoká kompozice s lehce black metalem načichlou nosnou linkou, spojenou s nekompromisním hardcore tahem na branku.

Metalové inspirace plně odhaluje B stranu otevírající Keď prichádza nicota, postavená na čirém primitivistickém thrash metalu. Zbytek desky se pak už vrací do více standardizovaných hardcore punkových kolejí. Zvuk i celkový charakter nahrávky má nezpochybnitelnou šťávu. Navíc je tu dostatek melodií k tomu, aby dokázaly posluchače chytnout. Plus bodem je i to, že se kapela dokáže velkou oklikou vyhnout nekonečnému omílání post-dischargeovských „crustových“ standardů. Každopádně to nelze říci o uchopení zpěvu, který, mám-li mluvit upřímně, není můj šálek kávy, ale respektuji, že efekt „Hele, holka, co řve jako chlápek v nějaký grindcore kapele“ asi stále může na někoho fungovat. Preferuji, když se s jekotem o poznání méně tlačí na pilu, bez ohledu na gender, ale to je věcí vkusu. Navíc zde vokály rytmicky sedí, nejsou kostrbaté a koneckonců je uchopení hlasu věcí zamýšleného konceptu, který je předpokládám takový, jak si členové představují.

Info

Label: PHR
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. Všechno jednou končí
2. Pachuť šílenosti
3. Nepriateľ všetkého
4. Keď prichádza nicota
5. Slušní češi
6. Nechaj ma utéct

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button