EPRecenze

Tožibabe – Dežuje

Tožibabe, dívčí hardcore punk kapela ze socialistické Jugoslávie, která se právem stala legendou. A její jediné samostatné EP kultovní a ceněnou deskou, které se po 29 letech dočkalo excelentně zpracované reedice.

Dívčí hardcore punk kapela – už jen tohle slovní spojení bylo v intencích poloviny 80. let vzácností globálně, natož pak ve východním bloku. Co víc, Tožibabe k tomu hudebně nabízely zajímavý hudební mix, komprimující v sobě tribální d-beatová tempa s temnou repetitivností post-punku a noise rockovým rozhašeným minimalismem. Titulní skladba Dežuje (Prší) budiž toho všeho tím nejlepším příkladem.

[youtube id=“pfGbi8GonGU“ width=“620″ height=“360″]

Následující písně jedou poněkud více na noise rockové vlně, ale stále je to především divoký a neučesaný hardcore punk v tom nejlepším smyslu slova, ovšem dík pestrému vyznění naprosto unikátně a neokoukaně znějící, což nutno podotknout platí stejnou měrou i o tři dekády později. Člověk si u těchto nahrávek zas a znovu říká, jak velký potenciál tehdejší jugoslávská podzemní hudební scéna měla. Tožibabe to předvádí náležitě, jen co je pravda. Pro mě je navíc EP Tožibabe věcí se značným nostalgickým rozměrem, neboť spolu s kompilací Hard-Core Ljubljana patřilo k tomu prvnímu se škatulkou hardcore, co jsem z této země slyšel a co ve druhé půli 80. let celkem vydatně okupovalo můj kazeťák.

To vše skvěle zpracováno pod taktovkou Habiho z Ne! Records a doplněno o parádní knížečku s fůrou fotek, dobových článků i příběhem kapely. Já navíc konečně od roku 87, kdy jsem si tuhle desku od někoho nahrál na kazetu, držím v ruce její vinylovou podobu, aniž bych musel platit nějakou nesoudnou finanční částku.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 1986/2015

Tracklist

  1. Dežuje
  2. Trash
  3. Ti
  4. Lutke

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button