LPRecenze

Toy Pištols – Apokalypsa duše

Toy Pištols z Bánskej Bistrice jsou kapelou, jejíž jméno tak nějak okrajově registruji dlouhá léta a popravdě vzhledem k názvu jsem ji měl od počátku zařazenu někde ve škatulce „pivní fun punk“, které se za normálních okolností snažím vyhýbat obloukem. Když mi tedy do rukou doputovala promo kopie aktuálního alba Apokalypsa duše, byla pro mě dílem velkou neznámou, dílem deskou, ke které přistupuji s určitým osobním despektem. Po dosednutí jehly do drážek jsem ovšem musel přehodnotit zažité předsudky, neboť realita je poněkud jiná.

První deska Toy Pištoľs, která si našla cestu do drážek gramofonové desky, servíruje od prvních tónů rychlý hardcore punk s naštvaným projevem zpěváka v jeho specificky česko-slovenské mutaci. Texty jsou postaveny z velké části na politicko-společenských komentářích, kde obsah bohužel často nejde ruku v ruce s citem pro rytmický rým, což je obzvlášť markantní v některých slokách a je to i nejvýraznější slabinou nahrávky. Kytary se čas od času nebojí metalových vlivů a basové linky dokáží vnášet do celku silně melodický aspekt, což je nejsilnějším aspektem desky. Osvěžujícím je tu občasné využívání hostujícího ženského backup zpěvu i pohrávání si s melodií. Což vše dělá pomyslný vrchol desky z páté skladby Dlhy, která je ukázkovým příkladem chytlavé hardcore kompozice, navazující na jeho evropské pojetí z druhé půle osmdesátých let.

Apokalypsa duše se pro mě stala jednoznačně příjemným překvapením, jak hudebně, tak i textovým sdělením, které kapela prezentuje. Na druhou stranu i po několika posleších zápolím s vyzněním zpěvu, který pro mě je poněkud obtížně stravitelný. To je ale jen drobná šmouha na jinak velice sympatickém počinu, který na desce vyšel v nákladu pouhých dvou set kusů.

Info

Label: https://toypistols.bandcamp.com/
Rok vydání: 2019

Tracklist

1. Apokalypsa duše
2. Ruská propaganda
3. Úrad práce
4. Hey Slovák
5. Dlhy
6. Chcel by som
7. Nemáš peniaze
8. Developeri s.r.o.
9. Spokojný
10. Farmaceutická loby
11. IQ88

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button