To nejlepší na čtení z roku 2018
A pokračujeme s rekapitulací loňského roku. Po nejzajímavějších filmech a seriálech vám tentokrát Gargy představí svoje tipy z literatury. Tak příjemný počtení!
Raději zešílet v divočině
Nekonečně důvodů, proč je lepší zdechnout na louce u maringotky než na nemocničním lůžku nebo za volantem. Kopačka do komfortní zóny pro všechny, kteří se nemyjí v lavoru s ledovou vodou a shánějí heslo na wi-fi. Poutavě, intimně a s respektem k respondentům napsané i nafocené dílo roku.
Skalpy: Zatni pěsti
Dash, rodák z vysáté rezervace Prérijní růže, které vládne náčelník Rudá vrána, se vrací po x letech zpět na místo, kam se nikdy nechtěl vrátit. Chytat za flígr všechny, kteří jeho rodnou hroudu ničí a zabíjí, jako agent FBI v utajení. To jako anotace stačí. Zatni pěsti je předposlední díl a od začátku totálně šlape všem a všemu do ksichtu olověnou botou. Půlka postav vychcípá a vy víte, že tohle prostě nedopadne vůbec dobře. Depresivní vybíječka a nekontrolovatelná hra na kočku a na myš, kde se role predátora střídají opravdu rychle, opět sází na brilantní postavy, které se neustále dokreslují a jejich motivace jsou vám čím dál zřejmější. Komiksová kresba brutálně „hnusná“ a komplikovaně čitelná. Aaron si nás čtenáře před poslední kapitolou totálně vyvável v mrtvole zetlelého ptáka… a hádejte jakého.
Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá
Pokračování komiksu ze světa, kde autor David Peterson snoubí fantastickou kresbu, která evokuje kresby Mikoláše Alše, nebo Alfonse Muchy, s rytířskými příběhy, kde v naleštěné zbroji bojují o přežití myši proti liškách, sovám, kunám a dalším nebezpečím. Tentokrát se již podruhé zasníme a budeme svědky pověstí a bájí, které malé myšky slýchají, než jdou spát. Autory jednotlivých příběhů jsou jen namátkou Stan Sakai, Alex Eckman-Lawn, Nick Tapalanski, či Jemma Salume.
Praha brutálně krásná
Praha očima z brutalistní perspektivy. Takový přehled i mapa po „památkách z dob normalizační architektury“. Projekt tak trochu DIY. Navíc prožil úspěšnou crowdfundingovou kampaň. Škoda slov, sežeňte a listujte a obdivujte netradiční krásu, která pomalu mizí pod koly buldozerů a bourací techniky, aby byla nahrazena novými sterilními pobočkami všemožného kapitalistického hnusu.
Proč máma pije
S podtitulem Deník vyčerpané matky vydává Albatros knihu skotské autorky Gill Sims, která nejenže holduje vínu a zevlování na netu, především o tom ráda píše. Je nejenom populární blogerkou, ale v současnosti i spisovatelkou bestselleru. Proč máma pije by neměla být inspirací pro matky, aby začaly chlastat, ani pro alkoholičky, aby se staly matkami, ale pro ženy, které mají dojem, že se od nich očekává dokonalost. Ne. Neočekává. Pokud ano, čí je to problém? Váš, drahé mámy, ne.
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
Jo, víte, jak po vánočním obžérství hned na Nový rok jdete do fitka a kupujete celoroční permanentku? Tak tuhle knihu byste si měli koupit po probdělé noci. Milion důvodů nečumět do pěti do rána na p*čoviny a vymlouvat se na práci či vzdělávání. Vyčistit si zuby a jít spát. Hodně motivační… A navíc ideální knížka před spaním.
Houbařka
Příběh ženy, která roky poustevničí někde na Šumavsku, a pokud vydělává nějaké peníze, tak sběrem a prodejem hub. Jednou za čas navštíví v Plzni psychiatričku, aby se dozvěděla, jak je stále v pohodě… Dokud se nedozví o smrti své maminky. Na první pohled klidná řeka bublá od pramenů. Hodně silný a sugestivní příběh. Opět v hlavní roli „útěk do přírody“ a Šumava. Viktorie Hanišová u vydavatelství Host vydává svoji druhou knihu, která se točí kolem vztahu matky a dcery.
Svět Edeny
Autorský komiks Moebia, legendy nejen francouzského komiksu. Argo vydalo tento psychedelický skvost v nádherné vazbě a i s alternativní obálkou. Nádherná forma. Neprozradím nic. Kupte si jeden z nejfantasknějších komiksů, kde hrdinové nemají pláštěnky a masky, ale montérky.
Tatér z Osvětimi
Dosud nevyřčený příběh z tábora smrti. Tetování vězňů v Osvětimi se stala symbolem holocaustu. Jedním z těch, kdo čísla na předloktí tetovali, byl slovenský Žid Lale Sokolov, rodným jménem Ludwig Eisenberg. Jeho příběh připomíná děsivé události v dějinách lidstva a ukazuje, že vedle sebe mohou existovat promyšlená brutalita i nesobecká láska. Autorka Heather Morrisová s citem odkrývá sedmdesát let staré události, aniž by milostný příběh převládal nad tím nejdůležitějším – ztrátou domova, utrpením a touhou přežít.
This Is Memorial Device
Beletristická prvotina skotského hudebního publicisty Davida Keenana, který je znám jako přispívatel časopisu The Wire. Příběh imaginární postpunkové kapely je plný fikce a fabulace. Ať už formou deníků nebo formou zápisků z neexistujících hudebních zinů. Keenan nás uvrhne do svého osobního vězení, ve kterém musíte žít ve skotském maloměstě v 80. letech a kde „Nová hudba“ je jediná možnost, jak zdrhnout před neutuchající šedou nicotou, která ze všech stran útočí.